RAPORT

Pogarda

Zmarła aktorka Antonina Girycz-Dzienisiewicz

Antonina Girycz-Dzienisiewicz zmarła w wieku 82 lat (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Antonina Girycz-Dzienisiewicz zmarła w wieku 82 lat (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

19 stycznia wieczorem w wieku 82 lat zmarła Antonina Girycz-Dzienisiewicz – aktorka teatralna, filmowa, radiowa i dubbingowa. Informację o śmierci przekazała w czwartek jej córka, Julia Dzienisiewicz.

Nie żyje czeska piosenkarka. Zakaziła się koronawirusem specjalnie

Czeska wokalistka Hana Horka zmarła z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19 – donoszą czeskie media. Piosenkarka nie była zaszczepiona i zakaziła się...

zobacz więcej

Aktorka przez ponad 30 lat występowała na scenie warszawskiego Teatru Współczesnego. „Nie była aktorką pierwszoplanową, ale jej charakterystyczne postaci drugoplanowe, epizody oraz kreacje dubbingowe na długo zostaną w pamięci widzów” – czytamy w informacji przesłanej przez rodzinę.

Artystka urodziła się 20 lutego 1939 r. w Berdyczowie (dzisiejsza Ukraina). W 1959 r. ukończyła we Wrocławiu studia dramatyczne i zadebiutowała rolą Ady w „Lekkomyślnej siostrze” Włodzimierza Perzyńskiego w reż. Igora Przegrodzkiego we wrocławskim Teatrze Dramatycznym.

W latach 1960-67 była aktorką m.in.: Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze, Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu i Teatru Polskiego we Wrocławiu. W 1962 r. otrzymała nagrodę na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Magdy w przedstawieniu „Kondukt” wystawianym w Teatrze Lubuskim.Od 1967 do 2001 r. Antonina Girycz-Dzienisiewicz miała etat w Teatrze Współczesnym w Warszawie. W tym czasie powstało trzynaście spektakli Teatru Telewizji z jej udziałem, m.in.: „Strach i nędza III Rzeszy”, „Malowana żona”, „Dziady”, czy „Komu wierzycie”.

Aktorka w swoim dorobku ma też wiele ról filmowych i serialowych, m.in. w „Polowaniu na Muchy” A. Wajdy, „Bilansie Kwartalnym” K. Zanussiego i „Czterdziestolatku” J. Gruzy.

Jak podaje Encyklopedia Teatru Polskiego, wystąpiła w 156 audycjach i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, m.in. w: „Co tu kłopotu”, „Komu bije dzwon” i „Sława i chwała”. Kreacje głosowe tworzyła też w dubbingu w bajkach i filmach dla dzieci, m.in. jako Swatka w „Mulan”, babcia Georginia w „Charlie i fabryka czekolady” czy matka Gru w „Jak ukraść księżyc”.

Jak podkreśliła rodzina, uwielbiała pracę z młodzieżą. „Poza własną pracą zawodową zajmowała się przygotowaniem do egzaminów do szkół teatralnych i filmowych późniejszych koleżanek i kolegów, którzy obecnie pracują w zawodzie” – czytamy w przesłanej PAP informacji.

Była żoną Macieja Dzienisiewicza (1939-87), aktora, reżysera, dyrektora teatru i pedagoga. Ma z nim dwie córki – Julię i Izabellę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej