RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kobieta pilot wylądowała. Podróż dookoła świata i niesamowity wyczyn 19-latki

Zara Rutherford, latająca samotnie kobieta pilot, wylądowała w belgijskim Kortrijk. Nastolatka zakończyła właśnie lot dookoła świata ultralekkim samolotem Shark. Jest najmłodszą kobietą na świecie, która tego dokonała.

Co myślą o sobie Polki. Oto wyniki badania

Opiekuńcza, pracowita, ambitna, z wiekiem zaś bardziej pewna siebie i odważna – takimi cechami Polki określają siebie najczęściej. Choć w...

zobacz więcej

19-letnia Zara wróciła do Belgii po trwającej pięć miesięcy podróży. Kobieta przeleciała 51 tys. km nad pięcioma kontynentami. Pobiła w ten sposób rekord świata kobiet ustanowiony w 2017 r. Została pierwszą kobietą, która okrążyła świat w mikrolocie (ten, którym leciała, jest najszybszy na świecie).W swoją podróż wyruszyła 18 sierpnia 2021 r.

– Były niesamowite chwile, ale były też takie, w których w których bałam się o swoje życie – wyznała nastolatka dodając, że najlepiej wspomina przelot nad Nowym Jorkiem i aktywnym wulkanem na Islandii.

Rutherford utknęła na miesiąc na Alasce z powodu pogody i opóźnień wizowych. Zimowa burza wymusiła kolejny długi postój w dalekiej wschodniej Rosji, po czym udała się do Azji Południowej, na Bliski Wschód i z powrotem do Europy.

Aby spełnić kryteria lotu dookoła świata, Rutherford przeleciała nad dwoma przeciwległymi punktami kuli ziemskiej: Jambi w Indonezji i Tumaco w Kolumbii.

Rutherford stała się również pierwszym obywatelem Belgii, który okrążył świat solo w jednosilnikowym samolocie. Nastolatka zdobyła licencję pilota w 2020 r., po tym jak trenowała z ojcem od 14. roku życia. Teraz chce studiować inżynierię na amerykańskim lub brytyjskim uniwersytecie.

Rutherford marzy o byciu astronautką i ma nadzieję, że jej podróż będzie zachęcać kobiety do nauki, technologii i lotnictwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej