RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kolejne kraje zmieniają zasady kwarantanny. Widać trend w Europie

Zasady kwarantanny w Polsce i w Europie (fot. John Moore/Getty Images)
Zasady kwarantanny w Polsce i w Europie (fot. John Moore/Getty Images)

Ministerstwo Zdrowia zapowiada skrócenie okresu izolacji i kwarantanny, także dla osób zakażonych koronawirusem. Rzecznik Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w resorcie trwają już prace nad tym. Skracanie kwarantanny to trend w całej Europie – zauważają media. Państwa, które już się na to zdecydowały lub zrobią to wkrótce, to m.in. Belgia, Francja, Grecja, Włochy, Niemcy i Wielka Brytania. Sprawdziliśmy, jakie obowiązują tam zasady kwarantanny.

Kwarantanna zostanie skrócona? Nowe informacje z MZ

Pracujemy nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny i nad wprowadzeniem możliwości testowania na Covid w aptekach. Wkrótce będziemy o tym...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Bierzemy pod uwagę wskazania ekspertów mówiące o tym, że okres między zakażeniem a pierwszymi objawami, czyli okres inkubacji wirusa, jest bardzo krótki, krótszy jest więc okres, w którym zakażamy i chorujemy, dlatego planujmy skrócić okres kwarantanny i izolacji, co m.in. przyspieszy powrót medyków do pracy – tłumaczył we wtorek Andrusiewicz.

Obecnie w Polsce, po wykryciu koronawirusa, nakładana jest 10-dniowa izolacja, a osoba zaszczepiona mieszkająca z zakażonym może być zwolniona z kwarantanny po negatywnym wyniku testu.

Eksperci z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób uważają, że – paradoksalnie – im więcej zakażeń, tym krótsze powinny być izolacja i kwarantanna. Sugerują zamiast kwarantanny dla zaszczepionych wprowadzenie np. obowiązku noszenia maseczek FFP2 po kontakcie z osobą chorą.

Zasady kwarantanny w Europie:

Ile trwa kwarantanna i jakie są zasady? Najważniejsze informacje

Ponad 167 tys. osób dotyczy obecnie obowiązek kwarantanny związanej z COVID-19 – wynika z najnowszych danych resortu zdrowia. Kogo obejmuje nakaz i...

zobacz więcej

Tym przykładem poszło już część państw w Europie, nie chcąc zamykać dużej części społeczeństwa w domach, co byłoby kolejnym obciążeniem dla gospodarki w piątej już fali epidemii.

Wielka Brytania
W połowie stycznia brytyjski rząd poinformował, że w Anglii zostanie skrócony okres kwarantanny dla chorych na COVID-19 – od 17 stycznia wynosi on pięć pełnych dni. By opuścić izolację, trzeba będzie jednak wykonać dwa testy: w piątym i szóstym dniu.

Zmiana ma też zmniejszyć problemy angielskiej gospodarki. Duża zakaźność Omikrona wymusza wiele kwarantann i przekłada się na brak rąk do pracy.

Włochy


Zasady wielokrotnie zmieniały się w ostatnich tygodniach we Włoszech. Jeden z ostatnich rządowych dekretów dotyczy osób zaszczepionych i oznacza, że kwarantanna nie jest już wymagana dla osób w pełni zaszczepionych lub ozdrowieńców, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich czterech miesięcy (120 dni).

Zamiast tego osoby te będą musiały przez 10 dni nosić maskę FFP2, zapewniającą większą ochronę, przez cały czas przebywania w miejscach publicznych, a w przypadku wystąpienia objawów - wykonać test w ciągu pięciu dni od kontaktu z osobą z wynikiem dodatnim.

Belgia


Na początku tego roku Belgia zniosła wymóg izolacji osób w pełni zaszczepionych po kontakcie z osobą zarażoną COVID-19 – zasada ta dotyczy osób po trzech dawkach szczepienia lub ozdrowieńców po dwóch dawkach.

Niemcy


13 stycznia Bundesrat zatwierdził jednogłośnie nowe zasady sanitarne, skracając między innymi czas kwarantanny z dziesięciu do siedmiu dni. Zmienione przepisy mają też zaradzić brakom kadrowym w niemieckich szpitalach.

Finlandia: Premier mimo kwarantanny poszła do klubu. Teraz przeprasza

Fińska premier Sanna Marin przeprosiła w środę opinię publiczną za to, iż w nocy z soboty na niedzielę była w jednym z helsińskich nocnych klubów,...

zobacz więcej

Zgodnie z regulacją kwarantanna może zostać zakończona po siódmym dniu na podstawie ujemnego testu PCR. Potrójnie zaszczepieni wcale nie podlegają kwarantannie.

Francja


Także francuskie władze ogłosiły przejście na pięciodniową kwarantannę. Do tej pory osoby, które we Francji uzyskały wynik pozytywny, musiały być odizolowane na 10 dni, a ich bliscy również poddawani byli tygodniowej kwarantannie.

Teraz osoby w pełni zaszczepione, które uzyskają wynik pozytywny, będą musiały zostać w izolacji przez siedem dni, niezależnie od wariantu koronawirusa, którym zostały zarażone, ale będą mogły opuścić kwarantannę po pięciu dniach, jeśli otrzymają negatywny wynik testu PCR.

Szwecja


W Szwecji na razie nie ma oficjalnych decyzji, choć eksperci apelują o zwolnienie z izolacji osób bezobjawowych – a wykonujących niektóre ważne społecznie zawody – lub skrócenie okresu trwania kwarantanny z siedmiu do pięciu dni.

Zobacz także: Nawet 100 tys. zakażeń koronawirusem. Minister zdrowia: Eksplozja epidemii [WIDEO]
teraz odtwarzane
„Gość Wiadomości”: Minister zdrowia Adam Niedzielski o „eksplozji zakażeń”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej