RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tusk krytykuje pomysł obniżenia VAT-u. „Dlatego, gdy rządził, podwyższył go?”

Donald Tusk (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Donald Tusk (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Działania czasowe, dwumiesięczne, trzymiesięczne obniżenie VAT, nie mają żadnego znaczenia. To nie jest żadna ochrona, żadna pomoc – mówił na konferencji prasowej szef PO Donald Tusk. Internauci przypomnieli politykowi, że dobrym działaniem nie było na pewno podwyższenie tego podatku, co miało miejsce za jego rządów.

Dyskusja Tuska z seniorką. „Dlaczego pan tak sprzyja Niemcom?” [WIDEO]

Dlaczego pan nic nie robi? Dlaczego pan tak sprzyja Niemcom? Niech pan pomyśli też o ludziach – apelowała do Donalda Tuska starsza kobieta, która w...

zobacz więcej

Od kilku dni lider Platformy kontynuuje swój objazd po Polsce; polityk odwiedza przedsiębiorców i rozmawia z nimi o drożyźnie oraz narzeka na Polski Ład. W czwartek były premier odwiedził Ksawerów w województwie łódzkim, gdzie mówił, że działania doraźne polskiego rządu są – jego zdaniem – nic nie warte.

Chodzi o kolejną odsłonę tarczy antyinflacyjnej, która przewiduje czasowe obniżenie do zera stawek tego podatku na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc. na ciepło, oraz do 8 proc. na paliwa. Ustawa jest elementem tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0 i ma wejść w życie 1 lutego. Obniżone stawki VAT mają obowiązywać do 31 lipca 2022 r.

Obniżenie stawki VAT do zera ma objąć takie produkty spożywcze – opodatkowane stawką 5 proc. – jak mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

Tusk „zatroskany” o ciężko pracujących. Jako premier wydłużył im czas pracy

Polacy nie chcą władzy, która ma „gdzieś” ludzi ciężko pracujących – napisał na Twitterze lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, który powrócił...

zobacz więcej

Polityk ocenił, że czasowe działania, jeśli chodzi o obniżenie VAT-u, „nie mają żadnego znaczenia”. – To nie jest żadna ochrona, żadna pomoc – oznajmił były premier.

Słowa Tuska skrytykowali internauci; przypomnieli, że kiedy był premierem polskiego rządu, VAT został podniesiony. Miało to miejsce w 2011 r., gdy inflacja sięgała 5 proc. i była na najwyższym poziomie od 2001 r. Co wtedy zaproponował ówczesny premier? Podwyżkę stawki VAT z 7 do 8 proc. i z 22 do 23 proc.

Tusk tłumaczył wówczas, że dzięki 5 mld zł pozyskanym z podwyżki podatku VAT dług publiczny Polski nie przekroczy 55 proc. PKB., co jest progiem ostrożnościowym. Chociaż, jak argumentował, propozycje rządu są „najłagodniejsze z punktu widzenia skutków społecznych”, to nazwał plan „przykrym”. Jak się okazało, jedną z konsekwencji podniesienia VAT-u był spadek ściągalności podatku i wzrost przestępstw VAT-owskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej