RAPORT

Pogarda

Rosyjska armia kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Ukrainą. Nowe zdjęcia satelitarne

Zdjęcia satelitarne zgrupowań rosyjskiej armii (fot. PAP/EPA/SATELLITE IMAGE 2021 MAXAR TECHNOLOGIES)
Zdjęcia satelitarne zgrupowań rosyjskiej armii (fot. PAP/EPA/SATELLITE IMAGE 2021 MAXAR TECHNOLOGIES)

Najnowsze

Popularne

Coraz bardziej napięta sytuacja na linii Rosja-Ukraina. Kijów informuje, że wzdłuż granicy Kreml gromadzi coraz większe siły. Najnowsze doniesienia mówią już o 127 tys. rosyjskich żołnierzy i „niemal pełnej gotowości do ataku”. Zdjęcia satelitarne pokazują koncentrację grup bojowych w pobliżu Smoleńska w Rosji.

„Niemcy opuściły zachodni sojusz”. Politico punktuje decyzje Berlina

Jakie dokładnie jest stanowisko Niemiec w sprawie Rosji i Ukrainy? – to pytanie stawia główny korespondent europejski Politico Matt Karnitschnig....

zobacz więcej

Rosyjscy żołnierze jadą na Białoruś, gdzie wezmą udział w manewrach – napisał portal Meduza. Dziennikarze portalu podkreślili, że rosyjskie jednostki zauważono około 40 km od ukraińskiej granicy.

Rosyjska inwazja na Ukrainę na przełomie stycznia i lutego?


Część zachodnich i rosyjskich analityków ostrzega, że na przełomie stycznia i lutego Moskwa może zaatakować Ukrainę. Stany Zjednoczone i NATO zapowiedziały nałożenie na Rosję dotkliwych sankcji. Kreml odpowiada, że nie zamierza na nikogo napadać.

Duże kontrowersje wzbudziła środowa konferencja prasowa Joego Bidena. Prezydent USA przyznał, że spodziewa się rosyjskiego ataku na Ukrainę i dywagował nad różnicami między „inwazją”, a „niewielkim wtargnięciem”. Zapewnił jednocześnie, że decyzja ta „należy wyłącznie do Putina”, co wywołało konsternację ukraińskich władz.

„Biden zachęca Rosję do rozszarpywania Ukrainy po kawałeczku” – ocenił dziennik „New York Post”. Według agencji Interfax pierwsze oddziały rosyjskiej armii dotarły już na Białoruś, gdzie wezmą udział w sprawdzianie gotowości bojowej wspólnych sił szybkiego reagowania Państwa Związkowego. W pierwszej kolejności na Białoruś wysłano żołnierzy ze Wschodniego Okręgu Wojskowego. Przerzut rosyjskich sił ma potrwać do 9 lutego.

Nowe zdjęcia satelitarne z Rosji


Zdjęcia satelitarne wykonane przez Maxar Technologies pokazują rosyjskie grupy bojowe i park pojazdów w Jelni w Rosji. Wykonano je 19 stycznia 2022 r.

Od 10 do 20 lutego mają trwać wspólne rosyjsko-białoruskie manewry. Wcześniej portal analityczny Conflict Intelligence Team napisał, że rosyjskie wojska zauważono w obwodzie mohylewskim, około 40 km od granicy z Ukrainą. Analitycy portalu przypomnieli, że w tym rejonie nie ma poligonów, na których miałyby według zgłoszenia odbywać się ćwiczenia.

Zobacz także: „Putinowi nie chodzi tylko o Ukrainę”. Niemiecki dziennik ostrzega

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej