RAPORT

Wojna na Ukrainie

Student codziennie robił selfie. Dzięki tokenom NFT przypadkowo stał się milionerem

Fortuna przypadkowo zarobiona na tokenach NFT (fot. opensea.io)
Fortuna przypadkowo zarobiona na tokenach NFT (fot. opensea.io)

Student informatyki z Indonezji przez cztery lata codziennie robił sobie selfie, pozując przed komputerem. Przez kilka lat zgromadził blisko tysiąc zdjęć i postanowił dla żartu zamienić je w tokeny NFT i sprzedać. Żart okazał się prawdziwą żyłą złota. 22-latek przypadkowo zarobił ponad milion dolarów.

Półtora miliona euro gotówką w mieszkaniu emerytów. Akcja karabinierów

Małżeństwo emerytów z kalabryjskiego portu Gioia Tauro zostało zatrzymane za pranie pieniędzy, po tym jak karabinierzy znaleźli w ich mieszkaniu...

zobacz więcej

Sultan Gustaf Al Ghozali postanowił robić sobie zdjęcie codziennie przez cały okres studiów. Chciał wykorzystać galerię do stworzenia filmiku z okazji zakończenia nauki. Po zgromadzeniu tysiąca selfie wpadł jednak na inny pomysł.

To miał być żart. Wypalił


Student informatyki przekształcił fotografie w tokeny NFT – unikalne wirtualne przedmioty, oparte o system blockchain. Ponieważ miał być to jedynie żart, wycenił każde z nich na zaledwie 0,00001 ETH (Etherów) – czyli 2,65 euro.

10 stycznia poinformował na Twitterze, że udostępnił zdjęcia w formie NFT. Następnego dnia nie mógł uwierzyć, że ludzie faktycznie zaczęli je kupować i w ciągu doby sprzedało się 35 tokenów. W kolejnych godzinach dokonano kolejnych 200 transakcji. Zdjęciami zainteresował się popularny w Indonezji celebryta i szef kuchni Arnold Poernomo. Po tym, jak pochwalił się zakupem w sieci, ceny zdjęć studenta zaczęły szybować w górę.

Boi się powiedzieć rodzicom


Selfie są teraz sprzedawane nawet po 10 tys. euro za sztukę, a cała kolekcja, nazwana „Ghozali Everyday”, wyceniana jest na milion euro.

– Szczerze mówiąc, nadal nie mam odwagi powiedzieć moim rodzicom. Zastanawialiby się, skąd mam pieniądze – mówi Ghozali, cytowany przez portal Independent.

Co to są tokeny NFT?


Tokeny NFT są znane od 2012 r., ale zawrotną karierę zaczęły robić w ostatnim czasie. Eksperci Ernst & Young wyjaśniają, że „tokeny NFT są certyfikatami autentyczności danego fizycznego bądź cyfrowego produktu; nie można ich podrobić ani skopiować, ale można sprzedać albo przekazać”.

Zobacz także: Raj zwany „GameStop”, czyli jak płotki straszą rekiny

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej