RAPORT

Wojna na Ukrainie

Warszawa. Msza w intencji zmarłych sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Prof. Grzegorz Jędrejek. Sędzia TK zmarł w 2020 r. (fot. TK)
Prof. Grzegorz Jędrejek. Sędzia TK zmarł w 2020 r. (fot. TK)

W kościele św. Aleksandra w Warszawie odprawiono w środę mszę w intencji trzech zmarłych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Uczestniczyli w niej m.in. prezes Trybunału Julia Przyłębska i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Prezes TK o działaniach KE: Może wzorem jest kolacja Merkel z niemieckimi sędziami [WIDEO]

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska jest zdziwiona działaniem Komisji Europejskiej, która wszczęła procedurę przeciwnaruszeniową...

zobacz więcej

Jak poinformowało biuro Trybunału, msza została odprawiona w drugą rocznicę śmierci sędziego TK Grzegorza Jędrejka. Nabożeństwo odprawiono także w intencji zmarłych sędziów TK Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha.

Oprócz prezes Trybunału i szefa MEiN we mszy dział wzięli też sędziowie i pracownicy TK, przedstawiciele parlamentu oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Jak przekazała prezes Przyłębska „w historii TK nie było takiej sytuacji, aby w tak krótkim czasie odeszło trzech sędziów”. „Byli to wybitni prawnicy i sędziowie. Każdy z nich pomimo zmasowanej nagonki ze strony niektórych mediów i polityków opozycji pozostał niezawisły i niezależny” – dodała prezes TK.

Sędzia Grzegorz Jędrejek zmarł 19 stycznia 2020 r. w wieku 46 lat, został pochowany na cmentarzu w Garbowie (Lubelskie).

KE grozi Polsce. Prof. Grosse o karach za Turów i możliwych scenariuszach działań rządu

Komisja Europejska zagroziła, że niepłacone przez polski rząd dotyczące kopalni Turów będą potrącone z przysługujących nam unijnych funduszy. –...

zobacz więcej

Grzegorz Jędrejek urodził się 11 lutego 1973 r. w Puławach. W 1997 r. ukończył studnia prawnicze, a w 1998 r. studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2002 r. uzyskał stopień doktora, a w 2011 r. obronił pracę habilitacyjną. Był asystentem i adiunktem na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2003-2017 pracował w Biurze Studiów i Analiz Sądu Najwyższego. W lutym 2017 r. został wybrany przez Sejm na sędziego TK.

Lech Morawski urodził się 14 września 1949 r. w Bydgoszczy. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1978 r. obronił doktorat, a 10 lat później - habilitację. W sierpniu 1999 r. nadano mu tytuł profesora. Od 1990 r. był zawodowo związany z Uniwersytetem Mikołaj Kopernika. Kierował m.in. tamtejszą Katedrą Teorii Prawa i Państwa na Wydziale Prawa i Administracji. W grudniu 2015 r. Sejm wybrał go na sędziego TK. Lech Morawski zmarł w lipcu 2017 r.

Henryk Cioch urodził się 30 lipca 1951 r. w Lubaczowie. W 1973 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1982 r. obronił pracę doktorską, w 1996 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W 2002 roku został profesorem nauk prawnych. Zajmował się problematyką prawa cywilnego, spółdzielczego, fundacyjnego, stowarzyszeniowego i rzeczowego. Od 1997 r. pracował na wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. W grudniu 2015 r. został wybrany przez Sejm na sędziego TK. Henryk Cioch zmarł w grudniu 2017 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej