RAPORT

Wojna na Ukrainie

Weryfikacja szczepień przez pracodawców. Fogiel mówi, jak zagłosują posłowie PiS [WIDEO]

Za projektem „ustawy Hoca”, dotyczącym możliwości weryfikacji covidowej, zagłosuje zdecydowana większość posłów Prawa i Sprawiedliwości - zapewnił w czwartek na antenie TVP1 wicerzecznik partii rządzącej Radosław Fogiel. Dodał, że w tej sprawie nie będzie dyscypliny partyjnej.

MZ: Szczepienia dawką przypominającą dla młodzieży do końca stycznia

Przed końcem stycznia powinny rozpocząć się szczepienia dawką przypominającą młodzieży powyżej 12. roku życia – poinformowało biuro prasowe...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Fogiel był pytany w programie „Kwadrans polityczny”, czy zagłosuje za projektem tzw. ustawy Hoca, który zakłada umożliwienie pracodawcy m.in. weryfikację zaszczepienia pracownika. Projekt przygotowała grupa posłów PiS.

Weryfikacja szczepień zdobędzie większość w Sejmie?


– Będę głosował za jej przyjęciem. To jest ustawa, która zwiększa bezpieczeństwo nas wszystkich korzystających z usług, ze sklepów, zwiększa bezpieczeństwo pracowników rozmaitych firm. Jednocześnie w tej wynegocjowanej formie różne obawy, które były formułowane, są już bezzasadne – powiedział Fogiel.

Wyraził przy tym przekonanie, że za projektem zagłosuje „zdecydowana większość posłów PiS”.

– Nie ukrywam, że być może kilka osób będzie miało odrębne zdanie. Dlatego żeby nie wprowadzać niepotrzebnego dodatkowego fermentu, władze klubu PiS zapowiedziały, że w tym przypadku nie będzie dyscypliny głosowania – dodał. Fogiel wykluczył też utratę przez PiS większości przy procedowaniu tego projektu.

Co zapisano w projekcie „ustawy Hoca”?


Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają „umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli” nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa, powodującego chorobę COVID-19, w zakładzie pracy.

Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w połowie grudnia 2021 r., a 5 stycznia w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne. 11 stycznia sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W trakcie prac komisji zmieniono tytuł projektu i usunięto jeden z artykułów. We wtorek Rada Ministrów pozytywnie oceniła tzw. projekt Hoca dotyczący weryfikacji covidowej.

Zobacz także: Nawet 100 tys. zakażeń koronawirusem. Minister zdrowia: Eksplozja epidemii [WIDEO]
teraz odtwarzane
„Gość Wiadomości”: Minister zdrowia Adam Niedzielski o „eksplozji zakażeń”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej