RAPORT

Wojna na Ukrainie

Atak na polskiego żołnierza na granicy. Trafił do szpitala

Atak na polskie służby (fot. tt/@Straz_Graniczna)
Atak na polskie służby (fot. tt/@Straz_Graniczna)

Żołnierz strzegący granicy z Białorusią ucierpiał w nocnym ataku migrantów wspieranych przez służby białoruskie. Jak poinformowała Straż Graniczna, żołnierz został uderzony w głowę kamieniem. Trafił do szpitala.

Podjechali pod granicę, podawali się za ornitologów

5 osób podjechało pod granicę polsko–białoruską. Strażnikom granicznym tłumaczyli, że są ornitologami. Zostali ukarani mandatami. Chwilę później,...

zobacz więcej

Strażnicy graniczni informowali w czwartek, że poprzedniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 38 osób.

W nocy na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku grupa 30 cudzoziemców przy wsparciu służb białoruskich siłowo forsowała granicę. Osoby, które przekroczył nielegalnie granicę, zostały zatrzymane. To obywatele Iraku, Gwinei, Pakistanu, Syrii i Indii.

SG poinformowało, że minionej nocy podczas siłowego forsowania granicy przez migrantów ucierpiał polski żołnierz trafiony kamieniem w głowę. Trafił do szpitala.

– Obecnie przebywa w szpitalu w Siemiatyczach na obserwacji. Ma uraz głowy – powiedział rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak. – Jego stan jest stabilny – dodał.

Przekazano też, że funkcjonariuszka SG, która dwa tygodnie temu została trafiona petardą hukową, w tym tygodniu wyszła ze szpitala. Wskutek ataku kobieta miała złamany nos, wstrząśnienie mózgu i uraz barku.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie – 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu – 7,7 tys., a w sierpniu – 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej