RAPORT

Pogarda

Ile emerytury dostanie Tusk? Kwota zaskakuje

Najnowsze

Popularne

Donald Tusk za kilka miesięcy skończy 65 lat i dostanie potężną emeryturę. Jak wylicza „Super Express”, za pracę w instytucjach unijnych obecny szef Platformy Obywatelskiej dostanie 21 tys. zł miesięcznie. To jednak nie wszystko. Do tego dojdzie jeszcze świadczenie z ZUS wynoszące ok. 9 tys. zł.

Dyskusja Tuska z seniorką. „Dlaczego pan tak sprzyja Niemcom?” [WIDEO]

Dlaczego pan nic nie robi? Dlaczego pan tak sprzyja Niemcom? Niech pan pomyśli też o ludziach – apelowała do Donalda Tuska starsza kobieta, która w...

zobacz więcej

65. urodziny były premier skończy 22 kwietnia. Polityk na brak pieniędzy narzekać nie może, bo szerokim strumieniem płynęły ze struktur unijnych z racji pełnionych tam funkcji. Wiadomo bowiem, że od 2014 r. jako przewodniczący Rady Europejskiej, a później szef Europejskiej Partii Ludowej miał zarobić ok. 9 mln zł.

Tusk stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej zajmował od grudnia 2014 r. do listopada 2019 r. Równało się to pensji w wysokości ok. 105 tys. zł miesięcznie. Co więcej, w styczniu 2019 roku dostał podwyżkę do ok. 140 tys. zł miesięcznie. Do tego należy doliczyć dodatki: na koszty reprezentacyjne – ok. 76 tys. zł rocznie i na mieszkanie – ponad 200 tys. zł rocznie.

To oznacza, że w ciągu pięciu lat Donald Tusk zarobił ok. 7,73 mln zł. Ile wpłynęło na jego konto? Tego dokładnie nie wiadomo, bo podane przez unijne instytucje zarobki nie uwzględniają opodatkowania. Tusk był także zwolniony z obowiązku składania oświadczenia majątkowego.

Tusk „zatroskany” o ciężko pracujących. Jako premier wydłużył im czas pracy

Polacy nie chcą władzy, która ma „gdzieś” ludzi ciężko pracujących – napisał na Twitterze lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, który powrócił...

zobacz więcej

Koniec kadencji na fotelu przewodniczącego Rady Europejskiej nieszczególnie wpłynął na zarobki Tuska. Do końca 2021 r. RE wypłacała mu tzw. „dodatek przejściowy” w wysokości ok 58 tys. zł miesięcznie. Do tego były premier może liczyć na ok. 30 tys. zł miesięcznie jako przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

Emerytura Tuska. Jaka kwota?


Jak podaje „Super Express”, od kwietnia Tuskowi zacznie przysługiwać potężna emerytura w wysokości 21 tys. zł za pracę w strukturach europejskich. Dojdzie do tego około 9 tys. zł emerytury z ZUS.

„To nie wszystko. Jeśli sprawdziłyby się wyniki sondaży i szef PO znów zostałby premierem koalicyjnego rządu, zarabiałby dodatkowe 20 tys. zł – w sumie pobierając przyprawiającą o zawrót głowy kwotę ok. 50 tys. zł miesięcznie” – podaje gazeta

– Teraz rozumiem emocjonalne wystąpienia pana Tuska przeciwko Polskiemu Ładowi! Niech wprost mówi, że uderza w jego kieszenie! – komentuje doniesienia gazety europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Jak dodaje, „ta emerytura jest nadawana mechanicznie”. – Przewodniczący Rady Europejskiej dostaje ją niezależnie od tego, czy – tak jak jego poprzednik – pracuje się od świtu do nocy, czy – tak jak on – pracą za bardzo się nie przejmował – wskazuje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej