RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jak Polski Ład wpłynie na podatki? Horała: Najlepszą odpowiedź dali samorządowcy

Marcin Horała wziął udział w Q&A na Facebooku (fot. PAP/Paweł Jaskółka)
Marcin Horała wziął udział w Q&A na Facebooku (fot. PAP/Paweł Jaskółka)

Prezydenci największych miast, skupieni wokół partii opozycyjnych, nie ustają w krytyce Polskiego Ładu, bo prowadzona przez rząd reforma oznacza dla nich mniejsze wpływy z podatków. W kieszeniach Polaków ma zostać 16,5 mld zł. – To najlepszy dowód na to, że w kieszeni Polaków zostanie więcej pieniędzy – powiedział podczas Q&A na Facebooku Marcin Horała.

Polski Ład pod ostrzałem, a urzędy święcą pustkami. „Lwia część społeczeństwa zyska”

Choć w niektórych mediach nie brakuje krytycznych komentarzy na temat Polskiego Ładu, to urzędy skarbowe, które świecą pustkami. – Zarówno tutaj,...

zobacz więcej

Horała zwrócił uwagę na paradoks, który często pojawia się w narracji przedstawicieli opozycji.

– Z jednej strony słychać, że to podwyżka podatków dla Polaków, a z drugiej samorządowcy narzekają na to, że do gminnych kas wpłynie mniej pieniędzy. To sprzeczność, bo gdyby faktycznie wzrosły publiczne daniny, to do samorządów popłynęłoby więcej pieniędzy z podatków PIT czy CIT – mówił.

– Skoro pojawiają się głosy, że samorządy stracą, to jest to najlepszy dowód, że mamy do czynienia z obniżką podatków, które są dzielone mniej więcej po połowie (pomiędzy budżet państwa, a samorząd – przyp. red.). Oznacza to, że jeśli samorząd straci złotówkę, to w kieszeni podatnika zostaną dwa złote – stwierdził.

Poseł PiS podkreślił, że rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie, kompensują samorządom niższe wpływy.

– To m.in. transze z Programu Inwestycji Strategicznych, Rozdysponowane zostało już 20 mld złotych, teraz do gmin, powiatów i miast trafi kolejne 20 mld złotych – powiedział wiceminister infrastruktury.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej