RAPORT

Wojna na Ukrainie

Brytyjczycy dostarczyli broń defensywną Ukraińcom. Ambasada Rosji oburzona

Rosja odpowiedziała na dostawę broni dla Ukraińców (fot. Ukrainian Defense Ministry / Handout/Anadolu Agency via Getty Images)
Rosja odpowiedziała na dostawę broni dla Ukraińców (fot. Ukrainian Defense Ministry / Handout/Anadolu Agency via Getty Images)

„Jest jasne, że Wielka Brytania wysyłając śmiercionośną broń na Ukrainę podsyci i zwiększy napięcie” – można przeczytać we wpisie na Twitterze rosyjskiej ambasady w Zjednoczonym Królestwie. W poniedziałek do Kijowa Brytyjczycy wysłali samolot z dostawą lekkich systemów obrony przeciwpancernej.

Zełenski: Rozmawiałem ze Stoltenbergiem o udziale Ukrainy w szczycie NATO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w środę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i wymienił się z nim informacjami oraz...

zobacz więcej

W poniedziałek późnym popołudniem brytyjski minister obrony Ben Wallace poinformował Izbę Gmin, że Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej, by zwiększyć jej zdolności obronne w razie rosyjskiej inwazji, a pewna liczba brytyjskich żołnierzy przeprowadzi szkolenie z ich obsługi.

Wallace nie sprecyzował liczby ani rodzaju wysyłanej broni, ale poinformował, że pierwsze systemy zostały dostarczone już w poniedziałek. Zaznaczył, że mają one charakter wyłącznie defensywny i nie stanowią zagrożenia dla Rosji.

Dostawa była wypełnieniem warunków podpisanego w grudniu 1994 roku memorandum budapeszteńskiego.

Na jego mocy Ukraina zrezygnowała z posiadania broni jądrowej. Z kolei aktów przemocy wobec tego państwa mieli wyrzec się sygnatariusze – Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Rosja.

Wobec realnego zagrożenia inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę Wielka Brytania postanowiła wypełnić punkt porozumienia, w którym mowa jest o tym, że broń pozostająca w posiadaniu Wielkiej Brytanii, USA i Rosji może zostać użyta „przeciw naruszeniu integralności terytorialnej bądź politycznej niezależności Ukrainy.”

Nie podano do publicznej wiadomości, jaki typ broni trafił na Ukrainę. Ekspert Royal United Services Institute, brytyjskiego think tanku poświęconego obronności, uważa, że mogą to być wyrzutnie pocisków Javelin lub wyrzutnie NLAW.

Pierwsze z wymienionych są już na wyposażeniu ukraińskiej armii. Pocisk wystrzelony z Javelin automatycznie kieruje się na cel. Jest niezwykle skuteczny, uderzając w czołg – rakieta spada na górę pojazdu, która jest najsłabiej opancerzona. Zasięg javelinów wynosi 2,5 km. Prostszą bronią są wyrzutnie NLAW. To wyrzutnie stosowane często w walkach w terenach zurbanizowanych. Zasięg wystrzelonego pocisku nie przekracza kilometra.

Na dostawy broni na Ukrainę odpowiedziała Rosja.

„Jest jasne, że Wielka Brytania, wysyłając śmiercionośną broń na Ukrainę podsyci i zwiększy napięcie” – czytamy we wpisie na Twitterze rosyjskiej ambasady w Zjednoczonym Królestwie. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej