RAPORT

Wojna na Ukrainie

Leyen kupowała blisko 2 mld szczepionek via komunikatory w telefonie? KE odpowiada

Komisja Europejska odrzuciła wniosek jednej z europosłanek, aby upublicznić wiadomości z telefonu Ursuli von der Leyen (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Komisja Europejska odrzuciła wniosek jednej z europosłanek, aby upublicznić wiadomości z telefonu Ursuli von der Leyen (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Europosłanka Sophie in ’t Veld chciała poznać treść wiadomości, które szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wymieniła z szefem amerykańskiej firmy Pfizer Albertem Bourlą. Sprawa dotyczyła zakupu przez UE dużej liczby szczepionek przeciw COVID-19. W środę KE odmówiła przekazania zapisu tych rozmów. „Wiadomości tekstowe nie zawierają istotnych informacji” – odpowiedziała KE.

KE zaakceptowała nowy kontrakt na szczepionki z Pfizer-BioNTech

Komisja Europejska zaakceptowała nowy kontrakt z firmami Pfizer i BioNTech na szczepionki przeciw COVID-19 na lata 2021-2023 – poinformowała w...

zobacz więcej

Holenderska europosłanka zwróciła się z pytaniem o przekazanie treści wiadomości wysyłanych i otrzymanych przez Ursulę von der Leyen z komunikatorów WhatsApp i Signal, a także wiadomości SMS do Komisji Europejskiej.

Jak informuje „Spiegel” wiceszefowa KE Vera Jurova odpowiedziała, że tego typu wiadomości nie są archiwizowane, bo zawierają „nieistotne informacje”. Powołała się przy tym na wewnętrzne przepisy KE.

Tymczasem jeszcze w połowie listopada ubiegłego roku Czeszka stwierdziła, że obecne przepisy należy znowelizować ponieważ „zmianie uległy formy komunikacji”.

Jak zauważa niemiecki tygodnik, obecna dyrektywa unijna jest nie tylko przestarzała, ale także może naruszać prawo Wspólnoty. Obecne regulacje jasno stwierdzają, że Komisja musi zapewnić publiczny dostęp do wszystkich rodzajów dokumentów, które są w jej posiadaniu, niezależnie od ich formy. W dyrektywie nie ma rozróżnienia, czy chodzi o tradycyjne dokumenty, maile, czy wiadomości z komunikatorów internetowych.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w zapisie korespondencji, o który pytała europosłanka, mogły być wiadomości, które Von der Leyen wymieniła z szefem Pfizera.

Jak donosił „New York Times”, to właśnie przez rozmowy na komunikatorze internetowym Von der Leyen miała uzgadniać szczegóły zakupu aż 1,8 miliarda dawek szczepionki przeciw COVID-19.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej