RAPORT

Wojna na Ukrainie

Beata Szydło skomentowała w PE priorytety prezydencji Francji

Europosłanka Beata Szydło (fot. europa.eu)
Europosłanka Beata Szydło (fot. europa.eu)

Nie ma dzisiaj ważniejszej sprawy niż kryzys energetyczny, ubóstwo Europejczyków i bezpieczeństwo Europejczyków – oceniła w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim eurodeputowana PiS Beata Szydło.

Prezydencja Francji w UE chce szybkiej zgody ws. dwóch źródeł energii. Tak jak Polska

Francja, która kilka dni temu rozpoczęła przewodnictwo w Unii chce, doprowadzić do szybkiego porozumienia w sprawie uznania gazu i atomu jako...

zobacz więcej

Była szefowa polskiego rządu skomentowała zaprezentowane przez prezydenta Emmanuela Macrona priorytety prezydencji Francji w Radzie UE.

– Nie ma dzisiaj ważniejszej sprawy, niż kryzys energetyczny, ubóstwo Europejczyków i bezpieczeństwo Europejczyków. To są realne zagrożenia. Tym żyją dzisiaj Europejczycy w naszych krajach. I dlatego musimy na tym przede wszystkim się skoncentrować i pomóc rozwiązać te problemy. Wierzę w to, że prezydencja francuska będzie w tym kierunku szła – powiedziała Szydło.

 „Europa potrzebuje dzisiaj jedności”  


 – Pan prezydent (Macron) przedstawił bardzo ambitny program prezydencji, ale wydaje mi się, że powinniśmy wyznaczyć sobie te najważniejsze punkty, do których będziemy się odnosili w naszej debacie i będziemy poszukiwali jedności. Bo Europa potrzebuje dzisiaj jedności, potrzebuje stabilizacji i potrzebuje dobrych rozwiązań – dodała.

Była premier RP zaapelowała przy tym o debatę, a „nie wzajemne oskarżanie się”, czy próby dyskredytowania jakichś państw lub grup politycznych tylko dlatego, że mają one inne poglądy.

 – Czas na jedność w Europie. To jest bardzo trudne – budowanie jedności wśród różnorodności – ale to jest wartość Europy. Na tym Europa się zbudowała – przekonywała Szydło.

Odnosząc się do wystąpień innych europosłów polska polityk stwierdziła: „Muszę jeszcze na koniec powiedzieć jedno zdanie dotyczące praworządności. Ilekroć państwo podważacie praworządność w Polsce, muszę się odezwać jako była premier, która miała okazję rozmawiać na ten temat również z panem prezydentem Macronem. Polska jest krajem praworządnym i głos płynący z Warszawy, Budapesztu ma taką samą wartość i takie samo znaczenie, jak głos płynący z Paryża czy Berlina”. 

Przeczytaj też: Aborcja w Karcie praw podstawowych UE?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej