RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Czech studzi emocje ws. Turowa: Do celu jeszcze nie dotarliśmy

Premier Czech Petr Fiala (fot. Tomas Tkacik/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Premier Czech Petr Fiala (fot. Tomas Tkacik/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Premier Petr Fiala po posiedzeniu gabinetu w środę powiedział dziennikarzom, że sprawa kopalni Turów będzie wymagać dalszych negocjacji. Fiala potwierdził, że częścią rządowej umowy ma być m.in. wycofanie przez czeską stronę skargi z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Rozmowy nt. Turowa. Rzecznik rządu: TSUE „nie polepszył” relacji polsko-czeskich

„Trybunał Sprawiedliwości UE podjął dosyć nieszablonową decyzję” w sprawie kopalni w Turowie, co „nie polepszyło relacji polsko-czeskich” – ocenił...

zobacz więcej

Fiala stwierdził, że był informowany o przebiegu wtorkowych rozmów minister środowiska Anny Hubaczkovej z polską minister klimatu i środowiska Anną Moskwą. – Do celu jeszcze nie dotarliśmy, to będzie wymagać dalszych kroków – powiedział.

Premier zapewnił, że Czechy chcą wynegocjować porozumienie międzyrządowe, a częścią umowy jest wycofanie skargi do TSUE. Jego zdaniem warunkiem jest zawarcie porozumienia, które zawiera wiele parametrów, w tym ochronę przez kilka następnych lat, rekompensaty, nadzór Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. – I inne rzeczy, które są absolutnie kluczowe dla Republiki Czeskiej – wymieniał Fiala.

Kolejne rozmowy? 


 Premier nie powiedział, czy minister środowiska informowała innych ministrów o przebiegu rokowań. Rzecznik ministra środowiska Czech Ondrzej Charvat w przekazanym agencji CTK komunikacie poinformował, że nie jest jasne, czy w środę dojdzie do rozmowy telefonicznej minister Hudeczkovej z minister Moskwą, co zapowiedziała we wtorek czeska polityk.

– Strona polska przesłała propozycje uzupełnienia lub zmiany umowy, obecnie analizujemy szczegóły i w tym duchu pani minister będzie informować minister Moskwę – stwierdził Charvat. Szczegóły wtorkowej, 19. rundy negocjacyjnej między Polską a Czechami o porozumieniu międzyrządowym w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów  nie zostały ujawnione.

Kopalnia Turów. Czeski samorząd zwróci się do KE o utworzenie specjalnego funduszu

Samorząd kraju libereckiego w Czechach zwróci się do Komisji Europejskiej o utworzenie specjalnego funduszu. Za jego pośrednictwem kary płacone...

zobacz więcej

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego  Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, jak czeska strona wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

TSUE nałożył na Polskę karę 


 20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla. Polski rząd deklaruje, że płacić kary nie zamierza. Opinia rzecznika generalnego Trybunału ma zostać ogłoszona 3 lutego br.

Przeczytaj też: Bezprecedensowa decyzja KE o karaniu Polski. Prof. Grabowska: Może pytanie do TSUE o nienależne wzbogacenie KE

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej