RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Są prześladowani w co trzecim kraju na świecie. Ukazał się raport nt. chrześcijan

Ukazał się raport nt. prześladowań  chrześcijan (fot. Spencer Platt/Getty Images)
Ukazał się raport nt. prześladowań chrześcijan (fot. Spencer Platt/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

O gwałtownym wzroście prześladowań i dyskryminacji chrześcijan na całym świecie donosi Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie Open Doors (otwarte drzwi – przyp. red.). Wg organizacji pomocy chrześcijanom 360 milionów z nich zostało w ubiegłym roku w wysokim stopniu dotkniętych uciskiem, kontrolą i przemocą z powodu swojej wiary. To o 20 milionów więcej niż rok wcześniej – można przeczytać w opublikowanym dzisiaj „Światowym Indeksie Prześladowań 2022”. Komentarze na temat dokumentu zebrała Katolicka Agencja Informacyjna (KAI).

Czas męczenników. Chrześcijanie ciągle najbardziej prześladowani

Obchodzony 8 listopada XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest okazją do przyjrzenia się, jak wygląda sytuacja chrześcijan w różnych...

zobacz więcej

Po raz pierwszy Afganistan, rządzony obecnie przez Talibów, został uznany za najbardziej niebezpieczny kraj dla chrześcijan. Wyprzedza on teraz Koreę Północną, która przez 20 lat była na szczycie listy, a teraz spadła na drugie miejsce, chociaż ekstremalne prześladowania chrześcijan w tym kraju również się nasiliły.

Open Doors jest organizacją, która wspiera prześladowanych chrześcijan w ok. 65 krajach świata.

Afganistan najniebezpieczniejszym krajem dla chrześcijan


– Warunki panujące w Afganistanie po upadku Kabulu są szokujące, ponieważ wszystkim chrześcijanom żyjącym w podziemiu grozi śmierć – poinformował dyrektor zarządzający Open Doors Austria, ewangelicki teolog Kurt Igler w wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej Kathpress.

– Nowy rząd talibów uzyskał dostęp do akt, dzięki którym można zidentyfikować osoby nawrócone na chrześcijaństwo. Ponadto, ich bojownicy aktywnie poszukują chrześcijan, chodząc od drzwi do drzwi – dodał.

Nie chcą słyszeć ich krzyku. Lewica udaje, że nie zauważa prześladowania chrześcijan

Lewicowy maistream medialny szczyci się, że jest wielkim obrońcą wszelkich prześladowanych. Jego przedstawiciele prześcigają się w deklaracjach...

zobacz więcej

Dlatego większość chrześcijan w tym kraju uciekła w regiony wiejskie lub do obozów dla uchodźców w sąsiednich krajach, ale nawet tam żyją w niebezpieczeństwie – dodał rozmówca Kathpressu. Wyjaśnił, że sytuacja w Hindukuszu ma również tragiczne konsekwencje dla innych regionów świata.

– Grupy dżihadystów uważają się obecnie za nietykalne, ponieważ najwyraźniej nie muszą już oczekiwać żadnego oporu ze strony Zachodu. W dalszym ciągu do swoich planów ekspansji wykorzystują bezsilność słabych i skorumpowanych rządów „państw upadłych” i widzą siebie jako członków wspólnego kalifatu – powiedział.

„Talibanizacja” Syrii, Iraku i państw afrykańskich

#RedWeek. Rusza akcja solidarności z prześladowanymi chrześcijanami

Rozpoczyna się #RedWeek. Przez kolejnych siedem dni prawie 100 katedr, setki kościołów i budynków zostanie podświetlonych na czerwono w geście...

zobacz więcej

Po tym, jak się załamało Państwo Islamskie w Syrii i Iraku, postępuje naprzód skoncentrowana „talibanizacja” Nigerii i innych krajów Afryki Subsaharyjskiej. Dzieje się to poprzez tworzenie sieci radykalnych grup islamskich, pozyskiwanie wspólnych źródeł finansowania i akty przemocy wobec chrześcijan oraz umiarkowanych muzułmanów – relacjonuje KAI.

– Następnym Afganistanem może stać się Mali – ostrzegł dyrektor Open Doors Austria. Dodał, że równie niepokojąca jest sytuacja w Nigrze, Burkina Faso, Demokratycznej Republice Konga i Republice Środkowoafrykańskiej.

O sytuacji w regionie Sahelu opowiedział Illia Djadi, dziennikarz i działacz na rzecz praw człowieka z Nigru oraz ekspert Open Doors w Afryce Subsaharyjskiej. Bojówki szerzą terror poprzez ataki na wioski, na porządku dziennym są porywania dzieci i przywódców kościelnych, a bojówkarze oprócz handlu ludźmi i narkotykami oferują lukratywne dochody.

– W wielu miejscach ludzie idą do kościoła w niedzielę, wiedząc, że mogą już nie wrócić – powiedział obrońca praw człowieka.

Jedną z konsekwencji takiej sytuacji jest gwałtownie rosnąca liczba przesiedleńców wewnętrznych, których, tylko w trzech krajach: Mali, Burkina Faso i Nigrze, jest obecnie 2,5 miliona. Szkoły i kościoły od dawna pękają w szwach, by zapewnić im byt, dlatego powstają wielkie obozy dla uchodźców – pisze KAI.

– Brakuje wszystkiego: schronienia, wody pitnej, lekarstw, a także szkół – stwierdził Djadi, zwracając uwagę, że diecezje i samorządy są całkowicie przytłoczone sytuacją i trudności są ogromne.

Tysiące chrześcijan zamordowanych w Nigerii

Lawinowo rośnie liczba prześladowanych chrześcijan. Raport wskazuje sprawców

Do 309 milionów wzrosła liczba prześladowanych chrześcijan na świecie. To o 49 milionów więcej niż w roku 2019. Dane zostały opublikowane w...

zobacz więcej

– Podczas gdy dziesięć lat temu w naszym rankingu ekstremalne prześladowania były tylko w Korei Północnej, dziś jest tych krajów jedenaście – powiedział Igler i jako przyczyny tego stanu rzeczy wskazał kilka „megatrendów”, a mianowicie jest to: „z jednej strony rosnący radykalny islamizm, następnie rosnący ponownie nacjonalizm religijny, a wreszcie całkowita inwigilacja i kontrola w niektórych krajach”.

Po Afganistanie i Korei Północnej, w dziesiątce krajów, gdzie dochodzi do największych prześladowań chrześcijan znalazły się także Somalia, Libia, Jemen i Erytrea, a następnie Nigeria, Pakistan, Iran i Indie.

W swojej analizie opartej na doniesieniach medialnych, instytutach badawczych, organizacjach pozarządowych i ankietach, organizacja pozarządowa zajmująca się prawami człowieka skupia się na jawnej przemocy fizycznej.

Ilu chrześcijan zginęło z powodu wiary?


Według danych, od października 2020 r. do września 2021 r. na całym świecie z powodu swojej wiary zostało zabitych 5 898 chrześcijan, o 1 137 więcej niż rok wcześniej.

Większość z tych zabójstw miała miejsce w Afryce Subsaharyjskiej, z Nigerią na czele (4 650). Całkowita liczba zaatakowanych kościołów wzrosła do 5 110, aresztowania i zatrzymania chrześcijan wzrosły o 44 proc. do 6 175 przypadków na całym świecie, z czego 1 315 w Indiach.

Opracowywany od 1992 r., corocznie indeks od 1992 r., uwzględnia jednak także bardziej "subtelne" dyskryminacje spotykające chrześcijan w życiu obywatelskim, społecznym, rodzinnym i prywatnym.

Bigotokracja

Nacjonalistyczny rząd w Indiach wszedł na niebezpieczną ścieżkę. Zamiast zachęcać inwestorów liberalną polityką gospodarczą i walczyć z nędzą,...

zobacz więcej

Prześladowania mają wiele twarzy


W niektórych przypadkach życie chrześcijan jest zdeterminowane przez ucieczkę – przed przemocą islamistów (Sahel, Azja Środkowa), przed przymusową rekrutacją (np. w Erytrei), wojną domową (Sudan), represjami państwowymi (Iran), wypędzeniem (Mjanma) lub uciskiem rodzinnym.

Inaczej sytuacja wygląda w Chinach (17. miejsce), które wymagają od swoich obywateli coraz większego konformizmu i znajdują naśladowców w takich państwach jak Wietnam (19.) czy Kuba (37.). Ogranicza się wszystkie dziedziny życia codziennego, wolność słowa i praktykowania wiary, przywódcy religijni są zobowiązani do wspierania reżimu, w salach kościelnych instaluje się wyrafinowane urządzenia inwigilacyjne, a aplikacje biblijne i dostęp do Biblii są zablokowane, podkreśla Open Doors.

Natomiast w sąsiednich Indiach fala przemocy, na którą istnieje przyzwolenie, a nawet zachęta ze strony rządu, sytuację chrześcijan i innych mniejszości determinuje także ukierunkowana dezinformacja i propaganda w mediach oficjalnych oraz społecznościowych.

– Często koronawirus zaostrza prześladowania chrześcijan – donosi Igler. Z jednej strony, skupianie się wyłącznie na pandemii przyczynia się do tego, że problem ten pozostaje niedostatecznie naświetlony na całym świecie. Z drugiej strony natomiast, reżimy w wielu miejscach celowo wykorzystują przepisy antycowidowe przeciwko chrześcijanom.

Na przykład w Katarze czy Algierii grupom chrześcijan zabroniono spotykania się na wspólnej modlitwie w domach nawet po zniesieniu lockdownu, natomiast w Chinach ograniczenia zostały ostatnio wykorzystane jako pretekst do uniemożliwienia obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. Ponadto w wielu krajach, na skutek kryzysu spowodowanego koronawirusem drastycznie pogorszyła się sytuacja ekonomiczna wielu chrześcijan, którzy często należą do uboższych grup ludności.

Papież: Chrześcijaństwo jest prześladowane

Chrześcijaństwo jest prześladowane – uważa papież Franciszek. – Trwa proces, by je unicestwić, bo uważane jest za zagrożenie – powiedział włoskiej...

zobacz więcej

Wsparcie dla prześladowanych chrześcijan


Dyrektor wykonawczy Open Doors Austria zaapelował do państw zachodnich o ponowne zaangażowanie w umacnianie praw człowieka w 2022 roku.

– Ochrona i promocja wolności religijnej jest pilniejsza niż kiedykolwiek, zwłaszcza w czasach, w których coraz rzadsze stają się nawet gołosłowne deklaracje dotyczące praw człowieka – uważa Igler i przypomniał, że „wolność religijna jest podstawą wielu innych swobód".

O zwiększenie świadomości i zainteresowania opinii publicznej kwestią prześladowań chrześcijan zaapelował również nigeryjski aktywista Djadi.

– Los prześladowanych chrześcijan jest tak straszny, ponieważ jest to kryzys zapomniany. Występowanie w ich interesie i naciski na rządy, jak również wsparcie dla organizacji pomocowych i organizacji praw człowieka działających w terenie, są absolutnie konieczne, aby zapewnić chrześcijanom ochronę i bezpieczeństwo, których potrzebują – stwierdził Djadi.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej