RAPORT

Pogarda

„Niemcy opuściły zachodni sojusz”. Politico punktuje decyzje Berlina

Annalena Baerbock i Siergiej Ławrow na konferencji po rozmowach w Moskwie (fot. PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY HANDOUT)
Annalena Baerbock i Siergiej Ławrow na konferencji po rozmowach w Moskwie (fot. PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY HANDOUT)

Najnowsze

Popularne

Jakie dokładnie jest stanowisko Niemiec w sprawie Rosji i Ukrainy? – to pytanie stawia główny korespondent europejski Politico Matt Karnitschnig. Dziennikarz komentuje ostatnie rozmowy szefów dyplomacji Niemiec i Rosji i zastanawia się nad postępowaniem Berlina w świetle agresywnych działań Moskwy. W kilku punktach argumentuje, dlaczego – jego zdaniem – Niemcy opuściły zachodni sojusz.

„Putinowi nie chodzi tylko o Ukrainę”. Niemiecki dziennik ostrzega

Władimirowi Putinowi chodzi nie tylko o Ukrainę, dąży on do rosyjskiej hegemonii w całej Europie - pisze w poniedziałkowym komentarzu „Frankfurter...

zobacz więcej

We wtorek w Moskwie odbyło się spotkanie szefów rosyjskiego i niemieckiego MSZ. "Konstruktywne rozmowy", które trwały dłużej niż planowano, dotyczyły m.in. gazociągu Nord Stream 2, kryzysu na Ukrainie i działań NATO.

Ostra krytyka poczynań Berlina


Siergiej Ławrow ze strony Rosji ocenił rozmowy jako „interesujące i konstruktywne, oparte na wzajemnym szacunku”. Annalena Baerbock stwierdziła z kolei, że nadal pozostaje „wiele punktów, w których istnieją różnice zdań”.

To była pierwsza wizyta w Moskwie nowej szefowej niemieckiej dyplomacji. „Ławrow nie pokonał Baerbock, ale co to oznacza w prawdziwym świecie?” – nawiązuje do wtorkowego spotkania korespondent Politico Matt Karnitschnig.

Trzy razy „nie”


W krótkiej analizie obecnej sytuacji dziennikarz punktuje uległość Berlina w stosunku do Kremla: „Czy Berlin zatrzyma Nord Stream 2? Wyśle broń na Ukrainę? Odwrócić swoje stanowisko w sprawie SWIFT?” – pyta Karnitschnig. Jego odpowiedź na każdy z problemów jest negatywna.

Niejako podsumowując ocenia, że „Niemcy skutecznie opuściły zachodni sojusz”.

Co ma na myśli korespondent Politico?


Ukraina od lat chce od Niemiec broni, aby móc odeprzeć ewentualny rosyjski atak. Starania jak dotąd nie osiągnęły skutku. Stanowisko Berlina podtrzymała na początku tygodnia Baerbock w czasie wizyty w Kijowie – o czym pisaliśmy w tym artykule.

Dyskusja Tuska z seniorką. „Dlaczego pan tak sprzyja Niemcom?” [WIDEO]

Dlaczego pan nic nie robi? Dlaczego pan tak sprzyja Niemcom? Niech pan pomyśli też o ludziach – apelowała do Donalda Tuska starsza kobieta, która w...

zobacz więcej

Warto zauważyć przy tym, że w połowie grudnia ubiegłego roku ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z „Financial Times” mówił, że Niemcy w ostatnich miesiącach blokowały także prowadzone w ramach NATO zakupy dla ukraińskiej armii.

Rosyjsko-niemieckie interesy górą


Choć Rosja nie łagodzi agresywnego kursu wobec Ukrainy, a widmo inwazji na ten kraj rośnie z każdym dniem, Niemcy nie zamierzają wycofać się z projektu Nord Stream 2 – co potwierdzają także wypowiedzi nowego rządu Olafa Scholza. Niemiecka prasa ocenia tymczasem, że „Nord Stream 2 to przygotowanie do wojny” i osłabienie bezpieczeństwa Europy.

We wtorek niemiecki dziennik „Handelsblatt” podał z kolei, że Europa i USA w ramach ewentualnych sankcji na Rosję nie rozważają już odcięcia tego kraju od systemu przelewów międzybankowych SWIFT – co uważano za mocny instrument, uderzający w gospodarkę Władimira Putina w razie agresji na Ukrainę. Z informacji dziennika wynika, że przeciwne temu były... Niemcy.

Zobacz także: Olafie, nie tędy droga. Niemcy chcą „nowego otwarcia” z Rosją

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej