RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zełenski: Rozmawiałem ze Stoltenbergiem o udziale Ukrainy w szczycie NATO

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Jensem Stoltenbergiem (fot. Stefanie Loos-Pool/Getty Images; PAP/EPA/ANDREAS GORA / POOL)
Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Jensem Stoltenbergiem (fot. Stefanie Loos-Pool/Getty Images; PAP/EPA/ANDREAS GORA / POOL)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w środę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i wymienił się z nim informacjami oraz poglądami na temat wysiłków dyplomatycznych na rzecz stabilności w Europie. „Rozmawialiśmy o przygotowaniach do szczytu NATO w czerwcu oraz możliwym udziale w nim Ukrainy. Polityka otwartych drzwi pozostaje niezmieniona” – napisał Zełenski na Twitterze.

Spotkanie szefów dyplomacji Niemiec i Rosji. „Koncentracja wojsk to zagrożenie”

– Trudno nie traktować jako zagrożenie koncentracji wojsk Rosji – powiedziała po rozmowach z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem w Moskwie...

zobacz więcej

 W ubiegłą środę odbyło się w Brukseli spotkanie NATO-Rosja dotyczące rosnącej koncentracji rosyjskich wojsk na Ukrainie i przy granicy z tym krajem.

Stoltenberg, odnosząc się do tego spotkania, przyznał, że było ono trudne, gdyż dotyczyło trudnych tematów. – Jesteśmy obecnie w krytycznym momencie dla europejskiego bezpieczeństwa i musimy rozmawiać z Rosją, m.in. dlatego, by przekazać jej jednolite stanowisko wszystkich sojuszników, że nie pójdziemy na żadne kompromisy, jeśli chodzi o pryncypia – oświadczył w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

„NATO potwierdziło swoją politykę otwartych drzwi” 


 Szef Sojuszu po zakończeniu środowego spotkania NATO-Rosja podkreślił, że NATO potwierdziło swoją politykę otwartych drzwi. Poinformował również, że Rosja nie ma prawa weta w sprawie tego, czy Ukraina może zostać członkiem Sojuszu. Przekazał też, że sojusznicy z NATO wezwali Rosję do deeskalacji sytuacji na Ukrainie.  Stoltenberg zaznaczył, że za jakąkolwiek agresję wobec Ukrainy Rosja zapłaci "wysoką cenę". Nie wykluczył także, że NATO może skierować dodatkowe wojska na terytoria wschodnich sojuszników, jeśli Rosja ponownie użyje siły przeciwko Ukrainie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej