RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ministerstwo Finansów wyjaśnia Polski Ład. Uruchomiono m.in. webinaria

Cykl seminarium online  uruchomiono 18 stycznia (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Cykl seminarium online uruchomiono 18 stycznia (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Jak podał resort finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, chcąc pomóc w interpretacji przepisów, organizuje webinaria. Spotkania online, które ruszyły 18 stycznia, odbędą się w każdym województwie. Ich tematem będą zmiany wynikające z podatkowego Polskiego Ładu, dotyczące przede wszystkim przedsiębiorców, rodzin i emerytów.

Ekspert o Polskim Ładzie: Była wpadka rządu, ale za rok większość będzie zadowolona

Prof. Witold Modzelewski przypomina, jak po pojawieniu się epidemii COVID-19 przekonywano, że w Polsce będzie 2 mln bezrobotnych. Z kolei po...

zobacz więcej

– Zadania Krajowej Administracji Skarbowej to nie tylko pobór należności podatkowych, ale też wsparcie podatników w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych. To kolejne nasze działania skierowane do obywateli, aby pomóc im w interpretacji przepisów wprowadzonych przez Polski Ład – powiedziała szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska cytowana w komunikacie.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, dodała, że chodzi o to, aby każdy wiedział, czym jest Polski Ład, żeby potrafił poruszać się w nowej rzeczywistości podatkowej. – Urzędy będą pomagać wszystkim zainteresowanym, każdy może liczyć na pomoc, a jednym z takich narzędzi będą m.in. webinaria. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak też rodzin i emerytów – wskazała.

Jak zaznaczyła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska, można się spodziewać odpowiedzi m.in. na pytania przedsiębiorców.

– Opublikowaliśmy na stronie ZUS specjalny poradnik i przeprowadzamy otwarte szkolenia dla zainteresowanych. Spośród naszych pracowników wyznaczyliśmy liderów, którzy lokalnie szkolą i odpowiadają na pytania od pracodawców. Również pracownicy naszych sal obsługi klientów oraz infolinia są przeszkolone do udzielania kompleksowych informacji w zakresie zmian w składce zdrowotnej – podała.

Polski Ład. Ekspert: Efekty zmian odczujemy za chwilę

Realne efekty Polskiego Ładu, sztandarowego programu PiS, Polacy odczują już niebawem, kiedy na konta wpłyną ich kolejne wynagrodzenia – przekonują...

zobacz więcej

Jak dodała, dodatkowo w styczniu udostępniony zostanie specjalny kalkulator, który po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak okres rozliczeniowy, forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, pomoże obliczyć podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za dany miesiąc.

Polski Ład: Gdzie szukać informacji?


Resort przypomniał, że na stronach www.wiecejwportfelach.gov.pl i podatki.gov.pl znajdują się informacje na temat podatkowej reformy. Najważniejsze informacje mają tam znaleźć osoby pracujące na etacie, seniorzy i przedsiębiorcy. Jest też specjalna zakładka dotycząca wsparcia dla rodzin. Dzięki kalkulatorowi każdy może wyliczyć swoją miesięczną pensję „na rękę”.

Na portalach znajdują się też przewodniki dotyczące konkretnych zagadnień i rozwiązań (np. ulga dla klasy średniej, PIT-2, PIT-0 dla seniora). Wparcia udziela też Krajowa Informacja Skarbowa (KIS). Po połączeniu się Infolinią KIS i wybraniu numeru 8, następuje przekierowanie do konsultantów udzielających informacji o reformie podatkowej. Istnieje też kontakt w sprawach podatkowych poprzez Multikanałowe Centrum Informacji „Polski Ład” – podano.

Jak wskazano, trwają dyżury dotyczące Polskiego Ładu w urzędach skarbowych w godzinach 8:00-19:00. Każda osoba może zadzwonić lub przyjść i uzyskać odpowiedź na pytania lub wyjaśnić wątpliwości.

Od soboty trwają też webinaria i livechaty dotyczące przede wszystkim zagadnień związanych z obliczaniem wynagrodzeń pracowników po zmianach wprowadzonym rozporządzeniem z 7 stycznia 2022 r. Na kanale YouTube Ministerstwa Finansów znajduje się Webinarium: Polski Ład – nowy mechanizm poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej