RAPORT

Pogarda

Angela Merkel odrzuciła ofertę pracy

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot. Andreas Gora-Pool/Getty Images)
Była kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot. Andreas Gora-Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel odrzuciła ofertę pracy z Organizacji Narodów Zjednoczonych – przekazało w środę biuro byłej szefowej niemieckiego rządu. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres proponował jej objęcie stanowiska doradcy wysokiego szczebla.

Angela Merkel napisze swoją „polityczną biografię”

Angela Merkel w ubiegłym tygodniu pożegnała się ze stanowiskiem kanclerza Niemiec. Teraz razem z szefową swojego biura Beate Baumann napisze...

zobacz więcej

Jak poinformowano, w zeszłym tygodniu Merkel – która w grudniu ustąpiła miejsca w Urzędzie Kanclerskim Olafowi Scholzowi – zadzwoniła do Guterresa, żeby podziękować mu za propozycję pracy i odmówić jej przyjęcia. Szef ONZ zaproponował jej objęcie przewodnictwa nad ciałem doradczym wysokiego szczebla ds. globalnych dóbr publicznych. 

Przykładami globalnych dóbr publicznych są m.in. warstwa ozonowa, ale także – w zależności od definicji – obowiązujące na całym świecie regulacje, np. dotyczące bezpieczeństwa lotniczego czy światowego handlu. Panel doradczy ds. globalnych dóbr publicznych jest jednym ze sztandarowych projektów Guterresa, mających na celu reformę Organizacji Narodów Zjednoczonych w jego drugiej kadencji, która rozpoczęła się na początku stycznia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej