RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polski Ład pod ostrzałem, a urzędy święcą pustkami. „Lwia część społeczeństwa zyska”

Pracownicy urzędów skarbowych odpowiedzą na pytania związane z Polskim Ładem  (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Pracownicy urzędów skarbowych odpowiedzą na pytania związane z Polskim Ładem (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Choć w niektórych mediach nie brakuje krytycznych komentarzy na temat Polskiego Ładu, to urzędy skarbowe, które świecą pustkami. – Zarówno tutaj, jak i w innych placówkach nie widać oburzonych podatników. Cała otoczka, że Polski Ład jest zły i niedopracowany nie jest prawdą – mówi naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu Piotr Walencik.

Ekspert o Polskim Ładzie: Była wpadka rządu, ale za rok większość będzie zadowolona

Prof. Witold Modzelewski przypomina, jak po pojawieniu się epidemii COVID-19 przekonywano, że w Polsce będzie 2 mln bezrobotnych. Z kolei po...

zobacz więcej

Najgłośniej przywoływano przypadki osób, które otrzymały niższe wynagrodzenie. – Wynikało to z niezastosowania bądź błędnego zastosowania mechanizmu obliczenia zaliczki na podatek, określonego w znowelizowanej ustawie o podatku PIT – tłumaczył Walencik.

PIT-2 wprawdzie istniał w systemie rozliczeń z fiskusem od lat, ale praktycznie nikt go nie stosował.

– PIT-2 zobowiązuje płatnika (zakład pracy) do pomniejszenia podatku o kwotę wolną. Dawniej pomniejszało się podatek o 43 zł 76 gr, a teraz, kiedy nastały nowe przepisy, ta kwota zwiększyła się do 425 zł. Skoro wcześniej ta kwota nie była wysoka, być może PIT-2 nie miał dużego znaczenia dla wysokości wynagrodzenia netto – mówił Walencik.

PIT-2 można złożyć w dowolnym momencie w czasie roku i będzie on stosowany od wynagrodzenia za najbliższy miesiąc. Osoby, które nie złożyły PIT-, nie stracą na Polskim Ładzie, bo przy rozliczeniu rocznym otrzymają wyrównanie.

Walencik przekonuje, że „lwia część społeczeństwa zyska na Polskim Ładzie”.

– Przede wszystkim to jest kwestia kwoty wolnej od podatku dochodowego dla wszystkich rozliczających się na ogólnych zasadach, która obecnie wynosi 30.000 zł. Wcześniej ta kwota była dużo niższa, bo wynosiła niewiele ponad 3.000 zł, potem ją podniesiono do 8000 zł. Teraz jest 30.000 zł. Czyli kwota wynagrodzenia lub emerytury do poziomu 2.500 zł miesięcznie nie będzie opodatkowana.

Gdzie szukać informacji o Polskim Ładzie


Przypominamy, że informację o Polskim Ładzie można otrzymać pod numerem telefonu 22 765 64 64. Dodatkowo, infolinię uruchomiły poszczególne Urzędy Skarbowe.

Można też umówić się na wizytę w Urzędzie Skarbowym, w godz. 8:00 do 19:00. Najlepiej to zrobić, klikając TUTAJ.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej