RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemiecki sklep sprzedaje koszulki z logo obozu. „To jak napis »Arbeit Macht Frei«”

Taką koszulkę można kupić w niemieckim sklepie internetowym (fot. Shutterstock)
Taką koszulkę można kupić w niemieckim sklepie internetowym (fot. Shutterstock)

W internetowym sklepie niemieckiej firmy sprzedającej odzież i akcesoria wojskowe można kupić koszulkę z logo obozu pracy przymusowej w Sieniawce, gdzie pod koniec wojny produkowano m.in. silniki do samolotów. O skandalu jako pierwszy poinformował serwis B24.info. – To tak jakby sprzedawać koszulki z napisem „Arbeit Macht Frei” – mówi Jan Witek z Łużyckiej Grupy Poszukiwawczej.

W obozie w Treblince odkryto zbiorową mogiłę. Na terenie parkingu

Prokuratorzy IPN wraz z międzynarodowym zespołem biegłych odnaleźli nieznaną, zbiorową mogiłę ofiar niemieckiego obozu pracy przymusowej Treblinka...

zobacz więcej

Koszulka opatrzona jest logo z napisem „Zittwerke AG” (Zakłady Zittau SA – przyp. red.). Taki znak musieli nosić na ubraniach robotnicy przymusowi.

– To skandaliczna sprawa. Ktoś próbuje zarabiać na ludzkiej tragedii. W Zittwerke przymusowo pracowali i umierali niewinni ludzie. Sprzedaż takich koszulek, nawet gdy prawnie być może nie jest nielegalna, to jest wysoce nieetyczna i niemoralna. To obrzydliwe. Powinno się natychmiast tego zaprzestać. To tak, jakbyśmy sprzedawali koszulki z Oświęcimia z napisem „Arbeit Macht Frei” – przekonuje Jan Witek z Łużyckiej Grupy Poszukiwawczej.

Obóz w Sieniawce powstał po rozbudowie koszar w Klein-Schoenau (dzisiejsza Sienawka koło Bogatyni) pod koniec 1943 roku. Produkowano tam m.in. silniki do samolotów Messerschmitt Me 262-V3, a także podzespoły do bombowców Junkers Ju 188.

Na siłę roboczą składali się jeńcy wojenni, a także robotnicy przymusowi.

„Trudno oszacować liczbę zamęczonych na śmierć w obozie i podległych mu filiach. Jest ona jednak zbyt duża, by nie uznać tego miejsca za pomnik męczeństwa” – informuje Łużycka Grupa Poszukiwawcza, która bada historię niemieckich zbrodni w tym rejonie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej