RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ukraina blokuje transport kolejowy do Polski. Tak się tłumaczy

(fot. Mykola Tys/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
(fot. Mykola Tys/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Władze w Kijowie wyjaśniają blokadę tranzytu kolejowego przez terytorium Ukrainy do Polski pracami remontowymi. Źródła, cytowane w środę przez portal Dzerkało Tyżnia, zaznaczają, że tory rzeczywiście wymagały remontu, ale nie dementują też opinii, że prace stały się pewnego rodzaju narzędziem nacisku na Warszawę.

Gazprom wstrzymał tranzyt gazu na Węgry przez Ukrainę

Rosyjski koncern Gazprom wstrzymał w piątek tranzyt gazu przez Ukrainę na Węgry – poinformowała państwowa spółka Operator Systemu Transportu Gazu...

zobacz więcej

„Co pół roku w ukraińsko-polskich stosunkach pojawia się wysokie napięcie z powodu kwot dla przewoźników samochodowych, które oba kraje uzgadniają na warunkach parytetu” – pisze autor publikacji Wołodymyr Krawczenko.

Jak dodaje, od kilku lat kwota ta wynosi 160 tys. zezwoleń dla każdej ze stron, ale dla Kijowa ta liczba jest niewystarczająca. Ukraina chciałaby zwiększyć ją do co najmniej 200 tys. Polska to „główne okno Ukrainy do Europy: na ten kraj przypada ok. 40 proc. wszystkich ukraińskich przewozów towarowych do państw UE”, a „deficyt zezwoleń ogranicza handel Ukrainy z krajami UE” – zaznacza autor.

Krawczenko wskazuje, że Polska nie zgadza się na zwiększenie kwoty i „nie planuje robić tego w najbliższej przyszłości”. „Ostre stanowisko Warszawy wywołało w odpowiedzi ostrą reakcję Kijowa” – ocenia.

Jak kontynuuje, ukraińskie kolejne państwowe Ukrzaliznycia od 30 listopada wprowadziły ograniczenia na transport ładunków przewożonych tranzytem przez terytorium Ukrainy do Polski i w drugą stronę.

Ograniczenia dotyczą towarów z kilkunastu krajów, m.in. z Kazachstanu, Chin i Rosji. Kijów wyjaśnia podjętą przez koleje decyzję koniecznością przeprowadzenia prac remontowych na odcinku Znamianka-Zdołbunów i elektryfikacji na odcinku Kowel-Izów i tym, że polska strona „nie zabierała w pełni swojej dobowej normy pustych wagonów, co doprowadziło do ich nagromadzenia po stronie ukraińskiej” – dodano.

Łukaszenko: Nadchodzi wielkie rozwiązanie sytuacji z Ukrainą [WIDEO]

Rosja nie planuje zaatakować Ukrainy, ale to, co planują tam robić NATO i Amerykanie, jest nie do przyjęcia nie tylko dla Rosji, ale także dla nas...

zobacz więcej

„Ale w Warszawie od razu powiązano decyzję o wstrzymaniu tranzytu do Polski z problemem zwiększenia zezwoleń dla ukraińskich przewoźników samochodowych, bo nasz kraj nie wstrzymywał tranzytu na Słowację i Węgry” – pisze autor.

Jak czytamy w komunikacie ukraińskich kolei z 1 grudnia, Ukrzaliznycia zaprowadziła tymczasowe ograniczenia na tranzyt towarowy przez Ukrainę „w związku z przeprowadzeniem aktywnych prac dotyczących modernizacji infrastruktury”. Dodano, że z uwagi na prace możliwości przepustowe w kierunku Polski spadły do 350 wagonów na dobę.

„Wskazana liczba jest niewystarczająca, by zagwarantować przewozy w przewidzianych terminach. Więc podjęto decyzję o tymczasowym wprowadzeniu zakazu tranzytowych przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy” – napisano. Zaznaczono też, że po zakończeniu prac przewozy będą wznowione, a klienci zostaną o tym poinformowani.

Ukraińscy urzędnicy, z którymi Dzerkało Tyżnia rozmawiało na zasadzie anonimowości, „nie dementując słów Polaków o tym, że prace remontowe stały się pewnym narzędziem nacisku na Warszawę, zaznaczają: „prawdą też jest to, że tory wymagały remontu”.

Ukraińcy ewakuują się do kraju. Ukrzaliznycia podstawi do Przemyśla dodatkowe pociągi

W celu ewakuacji Ukraińców z Polski, w związku z epidemią koronawirusa, jutro z Przemyśla wyjadą kolejne dwa dodatkowe pociągi ukraińskich kolei...

zobacz więcej

„Nadszedł czas, by je wyremontować. I Ukrzaliznycia podjęła decyzję. Czy dobrze, że to zrobiono, kiedy zaostrzyła się kwestia dotycząca kwot? Nie wiem” – powiedziało jedno ze źródeł.

We wtorek w Zamościu członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. Andrzej Olszewski mówił, że międzynarodowe łańcuchy dostaw prowadzące przez Ukrainę do Polski zostały przerwane.

– Prowadzone przez Koleje Ukraińskie działania w praktyce oznaczają spadek przekazywania towarów w tranzycie przez terytorium Ukrainy w relacji wschód-zachód kierowanych do Polski i powodują całkowite wyeliminowanie tranzytu. Jesteśmy jedynym krajem europejskim dotkniętym takim bezterminowym zakazem – wyjaśnił Olszewski.

Przyznał, że bezpośrednie przyczyny wprowadzenia zakazu nie są znane.

– Wyrażamy zaniepokojenie i niezadowolenie sytuacją, z którą polska kolej zmaga się obecnie na polsko-ukraińskiej granicy – powiedział Olszewski.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– To już drugi miesiąc, w którym międzynarodowe łańcuchy dostaw prowadzące przez Ukrainę do Polski zostały przerwane i nie wiemy, jak długo ta sytuacja będzie się utrzymywała – dodał.

Ukraina: Rosja chce uniemożliwić wizytę papieża

Rosja bardzo stara się uniemożliwić wizytę papieża na Ukrainie – oświadczył nowo mianowany ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij...

zobacz więcej

– Jesteśmy zaskoczeni jednostronnym wprowadzeniem ograniczeń w transporcie przez stronę ukraińską. Zatrzymanie tranzytu, w tym przewozów na Nowym Jedwabnym Szlaku, to bezprecedensowa decyzja – powiedział Olszewski.

Jak pisze Krawczenko, Kijów chce przenieść kwestię zezwoleń przewozowych na poziom UE. Ukraina sformułowała wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie konsultacji na podstawie art. 136 układu stowarzyszeniowego. Według informacji portalu wniosek ma być przekazany Brukseli „w najbliższym czasie”.

Zobacz także: Ukraina zbuduje kolej wysokich prędkości


Autor zastanawia się, jak decyzja ukraińska o zwróceniu się do UE odbije się na stosunkach obu krajów. „Biorąc pod uwagę ryzyko rosyjskiego wtargnięcia i to, że Polska jest jednym z najbardziej konsekwentnych sojuszników Ukrainy, pogorszenie się ukraińsko-polskich stosunków może mieć bolesne skutki dla naszego kraju” – podkreśla Krawczenko.

Rozmówcy portalu oceniają jednak, że ani konsultacje, ani ewentualny arbitraż nie wpłyną na stosunki polityczne między państwami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej