RAPORT

Wojna na Ukrainie

Microsoft zapowiedział największy zakup w historii. Chodzi o topowego producenta gier

Activision Blizzard był dotąd jednym z największych rywali Microsoftu na rynku gier (fot. PAP/EPA/MICHAEL NELSON)
Activision Blizzard był dotąd jednym z największych rywali Microsoftu na rynku gier (fot. PAP/EPA/MICHAEL NELSON)

Koncern Microsoft ogłosił zamiar przejęcia holdingu Activision Blizzard, jednego z największych producentów gier na świecie i konkurentów koncernu. Transakcja ma opiewać na ponad 68 mld dolarów i dać Microsoftowi pozycję w pierwszej trójce największych firm na rynku gier.

Pentagon rezygnuje z kontraktu z Microsoftem

Pentagon poinformował, że rezygnuje z kontraktu na chmurę, który miał być zrealizowany przez Microsoft. 10-letnia umowa był warta 10 mld dolarów i...

zobacz więcej

Jak poinformował koncern w komunikacie spółek, Microsoft zakupi akcje Activision Blizzard za 95 dol. za akcje, zaś całkowita wartość transakcji wyniesie 68,7 mld dolarów i ma zostać sfinalizowana w przyszłym roku. Jest to jedna z największych tego typu transakcji w branży.

„Gry są najbardziej dynamiczną i ekscytującą kategorią w branży rozrywkowej na wszystkich platformach i odegrają kluczową rolę w rozwoju platform metawersum” – powiedział szef Microsoftu Satya Nadella. Firma podała też – nie przekazując jednak szczegółów – że przejęcie ma dać „budulec dla metawersum”, czyli projektu sieci w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Przejęcie dotychczasowego rywala


Activision Blizzard był dotąd jednym z największych rywali Microsoftu na rynku gier. Holding, w skład którego wchodzą m.in. studia Activision, Blizzard Entertainment i producent gier mobilnych King jest właścicielem jednych z najpopularniejszych gier wideo, w tym serii Warcraft, Call of Duty, Overwatch i Candy Crush.

Microsoft ma zgodę na przejęcie producenta gier. Kwota zwala z nóg

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie przez amerykańskiego giganta informatycznego Microsoft firmy ZeniMax Media – twórcy kultowych gier...

zobacz więcej

W ostatnich miesiącach firma mierzyła się z wieloma zarzutami o dyskryminację pracowników i molestowanie seksualne; była też przedmiotem śledztwa agencji SEC.

Według Microsoftu, zakup rywala pozwoli spółce stać się trzecią największą firmą na rynku gier pod względem przychodów – przeskakując Nintendo – za Sony i chińskim konglomeratem Tencent. Pod kontrolą amerykańskiego giganta znajdzie się 30 studiów produkujących gry.

Przejęcie Activision Blizzard jest kolejnym takim ruchem Microsoftu w ostatnich latach. W 2021 r. koncern zakupił innego dużego producenta gier, spółkę ZeniMax Media, za 7,5 mld dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej