RAPORT

Pogarda

„Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Witek: Konkurs upowszechnia prawdę o Katyniu

Najnowsze

Popularne

Konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940” to znakomita forma do tego, aby upowszechniać prawdę o Katyniu – powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ogłaszając III konkurs dla uczniów szkół średnich i studentów „Polskie serce pękło. Katyń 1940”.

„Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Znamy nazwiska laureatów

Podczas wieczornej gali transmitowanej w TVP1 ogłoszono laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. W drugiej edycji...

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie Witek przypomniała, że ubiegłoroczny konkurs wzbudził zainteresowanie kilku tysięcy osób. – Wpłynęło prawie 4 tys. znakomitych prac – podkreśliła.

Dodała, że to pięciokrotnie więcej niż w pierwszym konkursie. – To nas zachęciło, aby ten konkurs kontynuować – powiedziała.

Kłamstwo katyńskie


Zwróciła uwagę na to, że „wszystkie nadesłane prace pokazały, że młodzież ma olbrzymią wiedzę na temat Katynia, a także jest bardzo zaangażowana, zainteresowana, ma w sobie dużą dawkę patriotyzmu, chce o tym wiedzieć i mówić”. Witek oceniła także, że ten konkurs „to znakomita forma do tego, aby upowszechniać prawdę o Katyniu, ponieważ niestety do dzisiaj jeszcze w obiegu publicznym pojawiają się przekazy, które potwierdzają kłamstwo katyńskie”.

Prace należy przesłać do Sejmu do 11 marca. Marszałek Sejmu wyjaśniła, że „dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych mamy trzy kategorie – plastyczną, literacką, a także tekst piosenki”. Wyjaśniła także, że jeśli chodzi o studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych „obowiązuje tylko i wyłącznie jedna praca – konspekt lekcji dotyczącej Katynia”.

Rosyjski SN rozpatruje skargę na utajnianie danych funkcjonariuszy NKWD

Rosyjski Sąd Najwyższy rozpatruje skargę w sprawie utajniania archiwalnych danych funkcjonariuszy NKWD. W ocenie niezależnych historyków w Rosji...

zobacz więcej

Atrakcyjne nagrody


Elżbieta Witek zachęciła młodzież szkół ponadpodstawowych i studentów, by zainteresowali się tym konkursem. – Nagrody są naprawdę bardzo atrakcyjne. Postaramy się także, aby wzorem ubiegłego roku finał i ogłoszenie wyników tego konkursy również przebiegało w takiej formie, abyśmy mogli się spotkać bezpośrednio z uczestnikami konkursu – podkreśliła.

Elżbieta Witek podkreśliła, że „w tym roku w składzie komisji konkursowej znajdą się znakomici profesorowie, którzy będą te prace oceniali”. – Chciałam bardzo serdecznie podziękować tym, którzy weszli do komitetu organizacyjnego, łącznie z panem prezydentem Andrzejem Dudą, który stoi na jego czele. W komitecie znajduje się także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, minister spraw wewnętrznych i administracji, minister obrony narodowej, minister edukacji i nauki, a także prezes IPN – mówiła Witek.

Polscy dyplomaci na Białorusi uczcili ofiary sowieckiej agresji

Dyplomaci Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku i Grodnie upamiętnili ofiary agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Przedstawiciele ambasady w...

zobacz więcej

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., NKWD – policja polityczna ZSRR – wymordowała blisko 22 tys. obywateli RP. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o „odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3 tys. oficerów polskich” w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej