Konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940” to znakomita forma do tego, aby upowszechniać prawdę o Katyniu – powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ogłaszając III konkurs dla uczniów szkół średnich i studentów „Polskie serce pękło. Katyń 1940”.
Podczas wieczornej gali transmitowanej w TVP1 ogłoszono laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. W drugiej edycji...
zobacz więcej
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie Witek przypomniała, że ubiegłoroczny konkurs wzbudził zainteresowanie kilku tysięcy osób. – Wpłynęło prawie 4 tys. znakomitych prac – podkreśliła.
Dodała, że to pięciokrotnie więcej niż w pierwszym konkursie. – To nas zachęciło, aby ten konkurs kontynuować – powiedziała.
Rosyjski Sąd Najwyższy rozpatruje skargę w sprawie utajniania archiwalnych danych funkcjonariuszy NKWD. W ocenie niezależnych historyków w Rosji...
zobacz więcej
Dyplomaci Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku i Grodnie upamiętnili ofiary agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Przedstawiciele ambasady w...
zobacz więcej
Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., NKWD – policja polityczna ZSRR – wymordowała blisko 22 tys. obywateli RP. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.
Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.
11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o „odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3 tys. oficerów polskich” w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie.