RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier apeluje do Niemiec: Wzywam do oprzytomnienia ws. Nord Stream 2

Wzywam Niemcy do oprzytomnienia w sprawie Nord Stream 2; gazociąg jest narzędziem szantażu Moskwy – zaapelował premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem rządu Łotwy Artursem Kriszjanisem Karinszem. Wskazał, że „głos Łotwy i Polski jest jednoznaczny – Nord Stream 2 nie powinien być narzędziem szantażu w arsenale Rosji”. Wskazał, że „system ETS musi ulec zmianie, a UE prowadzi w tej kwestii nieodpowiedzialną politykę”.

Nord Stream 2 „rekompensatą”? W jednym Morawiecki zgadza się ze Steinmeierem

Nord Stream 2 nie jest rekompensatą; to krok za plecami Europy, antyunijny projekt, który może wkrótce służyć agresywnej polityce Rosji –...

zobacz więcej

Premier podkreślił, że mamy do czynienia z krytycznym momentem w historii z punktu widzenia gazociągu Nord Streem 2.

– Głos Łotwy, głos Polski jest jednoznaczny: ten gazociąg nie powojniem być wzmocnieniem arsenału szantażu w rękach, w dyspozycji prezydenta Rosji – oświadczył premier.

– Wzywamy naszych niemieckich partnerów do oprzytomnienia, wzywamy do uświadomienia sobie, jak gigantyczne ryzyka łączą się z przekazaniem tego narzędzia szantażu w ręce Moskwy – podkreślił Morawiecki.

Jak dodał, przedstawił też łotewskiemu premierowi polskie stanowisko w kwestii ETS. Według premiera obywatele Polski, a także Łotwy „przecierają dziś oczy ze zdumienia”, widząc wysokość rachunków za energię.

Ocenił, że ceny energii zależą „od zewnętrznych sił”. – Z jednej strony Rosja, z drugiej nieodpowiedzialna i dogmatyczna polityka wokół ETS, czyli polityka klimatyczna UE – podkreślił.

Zobacz także: Morawiecki: Putin potwierdza, że Nord Stream 2 to element szantażu


– System ETS podlega spekulacyjnym zakupom ze strony różnych inwestorów finansowych i niefinansowych. To jest nieprawidłowość, tak nie powinno być. W takim układzie ceny energii są zależne od spekulacji rynkowych, a nie od sił regulacyjnych bądź sił rynkowych – występujących tylko na rynku energii – dodał Morawiecki.

– Nasz głos, mam nadzieję, będzie coraz bardziej słyszalny – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej