RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zatrzymanie prezesa DEMAR-u. Nowe informacje z prokuratury

Dokonano zabezpieczenia na kwotę ponad 68 mln zł.(fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)
Dokonano zabezpieczenia na kwotę ponad 68 mln zł.(fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w poniedziałek właściciela nowotarskiej firmy DEMAR Marka D., który dostarczał wojsku wadliwe obuwie. Firma – zdaniem śledczych – miała zastosować gorszej jakości materiały niż wymagał zamawiający. Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, dokonano zabezpieczenia na kwotę ponad 68 mln zł. Prokurator ustanowił również zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem.

Przemyt ludzi. W Holandii zatrzymano pięć osób. Miały rekrutować kierowców

Pięciu Holendrów zostało zatrzymanych we wtorek pod zarzutem rekrutacji kierowców dla siatki przemytu ludzi – informuje żandarmeria wojskowa...

zobacz więcej

O zatrzymaniu mężczyzny w poniedziałek informowała Żandarmeria Wojskowa. Przedsiębiorca z Nowego Targu usłyszał zarzut doprowadzenia komendantów 2. Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie i 3. Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości 67 974 117,30 zł w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Właścicielowi firmy DEMAR zarzuca się, że wprowadził w błąd co do jakości trzewików dostarczanych do Sił Zbrojnych RP. Określoną w specyfikacji produktu tkaninę o odpowiedniej jakości zastąpił dużo tańszym materiałem, który nie spełniał zakładanych parametrów.

Jak poinformowała w rozmowie z portalem tvp.info rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji połączony z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami, a także zakaz opuszczania kraju wraz z zatrzymaniem paszportu. Za zarzucane przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek w „nieruchomościach, ruchomościach, w tym środkach pieniężnych ujawnionych podczas przeszukania oraz środkach zgromadzonych na rachunkach bankowych, a także jednostkach uczestnictwa w funduszach na kwotę ponad 68 mln zł”.

– Prokurator ustanowił również zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem należącym do podejrzanego, w którym odbywała się produkcja wadliwego obuwia dostarczanego Siłom Zbrojnym RP – wskazuje rzeczniczka.

„W związku z pojawiającymi się informacjami na temat zatrzymania właściciela firmy DEMAR, działającej na polskim rynku od ponad 40 lat, pragniemy poinformować, że współpracujemy ze wszystkimi organami w celu szybkiego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Ponadto informujemy, że sytuacja ta nie ma wpływu na bieżącą działalność firmy” – napisał zarząd przedsiębiorstwa w oświadczeniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej