RAPORT

Wojna na Ukrainie

Piąta fala pandemii. „W przyszłym tygodniu możemy mieć ponad 50 tys. zakażeń”

W przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z poziomami zakażeń nawet powyżej 50 tys. Jest to sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Duży wzrost zakażeń koronawirusem. Są nowe dane

We wtorek w raporcie Ministerstwa Zdrowia mamy 19 652 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 709 – Omikronem. Zmarło 377 osób – poinformował...

zobacz więcej

Ostatnie dane mówią o 30 586 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.

KORONAWIRUS – RAPORT

W czasie środowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia powiedział, że „w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z poziomami zakażeń nawet powyżej 50 tys”. – Jest to sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej – ocenił Niedzielski.

Zgodnie z danymi MZ w szpitalach jest 14 005 pacjentów z COVID-19, w tym 1391 chorych podłączonych do respiratorów. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 30 248 łóżek i 2730 respiratorów.

– Razem z wojewodami i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji przez ostatni czas nie pozwoliliśmy na to, żeby ta infrastruktura covidowa zmniejszała się – powiedział minister Niedzielski.

Instytut Roberta Kocha: Omikron spowoduje piątą falę pandemii

Instytut Roberta Kocha (RKI) poinformował, że w ciągu minionej doby odnotowano w Niemczech 50 968 nowych zakażeń koronawirusem. To o ponad 10 tys....

zobacz więcej

– Bieżąca sytuacja epidemiczna pokazała, że to była dobra decyzja – zaznaczył.

Powiedział, że w tej chwili jest 31 tys. łóżek do dyspozycji w systemie covidowym. – Patrząc na tempo przyrostu infekcji, liczymy się z tym, że trzeba będzie tę bazę powiększyć – powiedział szef resortu zdrowia.

Przyznał, że z jednej strony przychodzą informacje z krajów takich, jak Wielka Brytania, Izrael czy Australia, gdzie jest mniejsza liczba hospitalizacji związana z infekcjami, zaś z drugiej „musimy brać poprawkę, że są to kraje o wyższym poziomie wyszczepienia”.

Zobacz także: Niedzielski: Obserwujemy konsekwentny trend zwiększania liczby zakażeń


– Być może nie jest to tylko kwestia wyższej tzw. zjadliwości wirusa, ale również tego, że populacja tam jest wyszczepiona – ocenił Niedzielski. Jak zaznaczył, „wyszczepienie chroni przede wszystkim przed ciężkim przebiegiem zachorowania na COVID-19”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej