RAPORT

Wojna na Ukrainie

Europoseł z Polski broni Niemiec i Nord Stream 2. Mocna odpowiedź

Nord Stream 2 ruszy z opóźnieniem? Łukasz Kohut komentuje (fot. PAP/Albert Zawada)
Nord Stream 2 ruszy z opóźnieniem? Łukasz Kohut komentuje (fot. PAP/Albert Zawada)

Europoseł Lewicy Łukasz Kohut powołał się w sieci na zapewnienia Niemiec ws. gazociągu z Rosją. „Kanclerz Olaf Scholz zmienia kurs w sprawie Nord Stream 2. W razie ataku Rosji na Ukrainę importu gazu nie będzie” – napisał Kohut. Jego post wywołał sporo kontrowersji. „To w takim razie trzeba ten gazociąg w ogóle zdemontować, bo Rosja zaatakowała Ukrainę w 2014 roku” – zauważył ekspert ds. energetyki Jakub Wiech.

Trzaskowski o NS2 jednym głosem z Kremlem i Berlinem. Identyczne słowa

Nord Stream 2 przyczynił się do potężnych wzrostów cen energii i budzi ogromne emocje. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba przypomniał więc, co o...

zobacz więcej

Nord Stream 2 został wybudowany tak, aby ominąć Polskę, Ukrainę i państwa bałtyckie, a ustawić w korzystnej pozycji relacje Berlin–Moskwa. Mimo sprzeciwu wielu państw największa frakcja w Parlamencie Europejskim (Europejska Partia Ludowa Donalda Tuska) wielokrotnie blokowała debaty w tej sprawie.

„Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zmienia kurs w sprawie Nord Stream 2. W razie ataku Rosji na Ukrainę importu gazu nie będzie” – napisał na Twitterze Łukasz Kohut, europoseł Lewicy.

„Czy ktoś słyszał podobne deklaracje ze strony polskiego rządu w kontekście importu rosyjskiego węgla?” – zapytał uderzając w Zjednoczoną Prawicę.

Zobacz także:   Niemieckie media: Kanclerz Scholz koryguje kurs wobec Nord Stream 2

Internauci zareagowali natychmiast. Zauważyli, że Joe Biden też obiecywał światu, iż zatrzyma Nord Stream 2 i plany Władimira Putina o zdominowaniu sytuacji energetycznej w Europie. Później szybko się z tych obietnic wycofał.

„Czy ktoś słyszał podobne deklaracje ze strony niemieckiego rządu w kontekście Nord Stream 1?” – zapytał komentując post Łukasza Kohuta ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński.

Z kolei Jakub Wiech z portalu energetyka24.com dodał: „Doskonale! To w takim razie trzeba ten gazociąg w ogóle zdemontować, bo Rosja zaatakowała Ukrainę w 2014 roku.”

Zobacz także:   „Rosja szykuje się do inwazji”. Waszczykowski: To Niemcy sabotują pomoc dla Ukrainy

„Rosja szykuje się do inwazji”. Waszczykowski: To Niemcy sabotują pomoc dla Ukrainy

Rosja zaczęła wycofywać swoich dyplomatów z Ukrainy, a zdaniem amerykańskich mediów „może to oznaczać szykowanie się do inwazji”. – Amerykanie...

zobacz więcej

„Węgiel najtańszym źródłem energii


Przypomnijmy, że gazociąg Nord Stream 2 jest już gotowy. By był dla Rosji maksymalnie opłacalny, Władimir Putin domaga się od Unii Europejskiej, by zwolniła rosyjsko-niemiecki projekt z przestrzegania zasad uczciwej konkurencji oraz rygorów Trzeciego Pakietu Energetycznego.

Jeszcze w grudniu kanclerz Niemiec Olaf Scholz utrzymywał, że Nord Stream 2 jest projektem czysto prywatnym, który zostanie rozstrzygnięty „całkowicie apolitycznie". Ponieważ kolejna inwazja Rosji na Ukrainę staje się coraz bardziej prawdopodobna, sprawa mocno się skomplikowała. Berlin miał obiecać Waszyngtonowi, że zatrzyma eksport rosyjskiego gazu w przypadku ponownej agresji Kremla na Ukrainę.

Zobacz także:   Sondaż ws. Ukraińców i Dudy. Takich wyników nie było nigdy wcześniej

Kontrowersje budzi również zaostrzanie przez Unię polityki klimatycznej i chęć wprowadzenia niekorzystnego dla Polski pakietu Fit For 55.

„Gdyby w 2021 r. węgiel zastąpić gazem, to koszt dla gospodarki Polski wzrósłby do ok. 59,1 mld zł” – ocenił Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Jak dodał, „przy aktualnej cenie gazu (pik cenowy w grudniu 2021 r.) koszt energii wzrósłby do aż 140,1 mld zł”. Zapewnił, że paradoksalnie węgiel wciąż pozostaje najtańszym źródłem energii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej