RAPORT

Wojna na Ukrainie

Merkel otrzymała ofertę pracy z Nowego Jorku

Angela Merkel fot. Adam Berry/Getty Images)
Angela Merkel fot. Adam Berry/Getty Images)

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel otrzymała ofertę pracy z Nowego Jorku. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres chce, by Merkel, która w grudniu ustąpiła miejsca w Urzędzie Kanclerskim Olafowi Scholzowi, objęła stanowisko doradcy w ONZ – dowiedziała się agencja dpa ze źródeł w tej organizacji.

Putin zapewnił Merkel, że zawsze będzie mile widziana w Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin podziękował w czwartek za współpracę odchodzącej kanclerz Niemiec Angeli Merkel – podał Kreml w komunikacie. Putin...

zobacz więcej

Guterres miał zaproponować Merkel przewodniczenie ciału doradczemu wysokiego szczebla ds. globalnych dóbr publicznych.

Przykładami globalnych dóbr publicznych są m.in. warstwa ozonowa, ale także – w zależności od definicji – obowiązujące na całym świecie regulacje, np. dotyczące bezpieczeństwa lotniczego czy globalnego handlu.

Guterres miał złożyć Merkel ofertę listownie. Według dpa w ONZ prawdopodobieństwo przyjęcia przez Angelę Merkel oferty pracy w siedzibie organizacji w Nowym Jorku uważa się jednak raczej za niewielkie. Odpowiedź Merkel nie jest jeszcze znana. Oficjalnie przedstawiciele ONZ nie chcieli komentować tej sprawy.

Panel doradczy ds. globalnych dóbr publicznych jest jednym ze sztandarowych projektów Guterresa, mających na celu reformę Organizacji Narodów Zjednoczonych w jego drugiej kadencji, która rozpoczęła się na początku stycznia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej