RAPORT

Wojna na Ukrainie

Starcie posłanek. Co rząd robi z pieniędzmi ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2?

Izabela Leszczyna i Anna Kwiecień (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, PAP/Jakub Kamiński)
Izabela Leszczyna i Anna Kwiecień (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, PAP/Jakub Kamiński)

Gigantyczne ceny energii to w większości koszty unijnych podatków. Politycy PO bronią jednak Unii Europejskiej. „Na sprzedaży uprawnień do emisji CO2 rząd PiS zarobił 58 mld zł” – stwierdziła podczas internetowej dyskusji na ten temat Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej. „Niech pani łaskawie przeczyta stenogram z ostatniego posiedzenia Sejmu” – odpowiedziała jej Anna Kwiecień (PiS) i zamieściła zrzut ekranu, gdzie wymieniono całą listę działań realizowanych przez rząd z tych pieniędzy.

„Rosja szykuje się do inwazji”. Waszczykowski: To Niemcy sabotują pomoc dla Ukrainy

Rosja zaczęła wycofywać swoich dyplomatów z Ukrainy, a zdaniem amerykańskich mediów „może to oznaczać szykowanie się do inwazji”. – Amerykanie...

zobacz więcej

Anna Kwiecień z PiS przypomniała, że na cenę energii składa się m.in. w 59 procentach koszt uprawnień do emisji CO2 wynikający z polityki klimatycznej UE oraz w 8 procentach koszt OZE związany z polityką energetyczną.

Na ten wpis zareagowała Izabela Leszczyna z PO. „Kto wytłumaczy pani poseł, że na sprzedaży uprawnień do emisji CO2 rząd PiS zarobił 58 mld zł? Gdyby przeznaczyli te pieniądze na transformację energetyczną, energia byłaby tańsza!” – stwierdziła.

„Niech pani łaskawie przeczyta stenogram z ostatniego posiedzenia Sejmu” – odpowiedziała parlamentarzystka PiS. „To jest wypowiedź pani minister Anny Moskwy na co między innymi wydatkowano środki ze sprzedaży EU ETS” – dodała zamieszczając zrzut ekranu z wypowiedzią minister.

Zobacz także ->  Wzrost cen energii. Portugalczycy na prowincji i w miastach częściej palą w kominkach

W przytoczonym wystąpieniu Moskwa zaznaczała, że Polska nie zachowuje się jak instytucje europejskie, które w swoich raportach piszą, że przyczyną podwyżek jest „gorące lato i jest zimna zima”.

Wypunktowała, że zamiast zbywać obywateli takimi banałami, rząd wykonał już wiele konkretnych działań.

Sześć ostatnich to: „Pierwsze działanie. Właśnie w komisji procedowana jest ustawa, dodatkowa tarcza osłonowa związania z sytuacją na rynku gazu. (…) Drugie duże działanie: zerowy VAT na żywność od 1 lutego. (…) Trzecie działanie: zerowa stawka VAT na gaz. (…) Czwarte działanie: obniżenie VAT na ciepło do 5 proc. (…) Piąte działanie: obniżenie stawki VAT na paliwo do 8 proc. (…) Szóste działanie: przedłużenie obniżki stawki VAT 5 proc. na prąd”.

Środki z aukcji ze sprzedaży z uprawnień do CO2


Anna Moskwa tłumaczyła w Sejmie, że „jednocześnie rząd dobrze dysponuje środkami, które mamy z wpływów z aukcji ze sprzedaży z uprawnień do CO2”.

Morawiecki odpowiedział Tuskowi. Mocne starcie w Sejmie

Szef PO Donald Tusk przekonywał, że inflacja to wina rządu Prawa i Sprawiedliwości. Podczas wystąpienia w Sejmie odniósł się do tego premier...

zobacz więcej

„Finansujemy redukcję gazów cieplarnianych, rozwój energii z OZE, przeciwdziałanie wylesianiu, pochłanianie CO2 przez lasy, bezpieczne dla środowiska wychwytywanie i geologiczne składowanie CO2, tworzenie rozwiązań, które zachęcają do publicznych środków transportu opartych na odnawialnych źródłach energii i wiele innych rozwiązań, takich jak termomodernizacja, które wpływają na tę transformację na poziomie pojedynczych gospodarstw domowych”.

Minister klimatu i środowiska stwierdziła, że kilka najważniejszych programów, które w ramach tych środków są finansowane, to m.in. „13 mld zł ze środków własnych NFOŚ na programy priorytetowe, 10 mld na ulgę termomodernizacyjną, 5 mld – »Czyste powietrze«, 4,6 mld – Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, który m.in. w 2019 r. pozwolił utrzymać ceny na tym samym poziomie, prawie 3 mld na Fundusz Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji i wsparcie sektorów energochłonnych, i wreszcie 0,5 mld rekompensaty dla gmin, które potencjalnie mogły utracić dochody w wyniku tych działań związanych z elektrowniami wiatrowymi na lądzie”.

Zobacz także ->  Politycy PO w Jaworznie. Co zmanipulował i co przemilczał TVN [WIDEO]

Moskwa zaznaczyła, że dodatkowo „prawie 60 mld zł trafiło na program operacyjny »Infrastruktura i środowisko«, z jednoczesną alokacją środków zagranicznych w wysokości 30 mld”.

„Ta pozostała kwota to jest wkład krajowy w transformacje uzupełniające wkład europejski. I wreszcie duże inwestycje flagowe, które też zostały sfinansowane z udziałem tych środków: budowa, rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu – 1,4 mld zł, gazociąg wysokiego ciśnienia – prawie 4 mld, sieci energetyczne – ponad 2 mld z funduszy emisyjnych” – stwierdziła.

Na koniec swojego wystąpienia minister poprosiła, by wskazać inne państwo europejskie, które startując z tego poziomu, z którego startowała Polska, „wykonało tak dużo, z taką efektywnością, w tak krótkim czasie.”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej