RAPORT

Wojna na Ukrainie

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. „Piąta fala już jest” [WIDEO]

Mamy 30 586 nowych zakażeń koronawirusem – powiedział na konferencji prasowej w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, w najbliższych dniach możemy mieć ponad 50 tys. zakażeń dziennie. Minister przekazał, że rząd zdecydował o obowiązku przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej. Zaapelował też do pracodawców o przechodzenie na pracę zdalną.

O ile szczepienie zmniejsza śmiertelność? Specjalista wyjaśnia

Szczepienie przeciwko COVID-19 zmniejsza śmiertelność 9 razy po pełnym zaszczepieniu i 48 razy po dawce przypominającej w porównaniu do osób...

zobacz więcej

– Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą można powiedzieć nie mieliśmy do tej pory do czynienia – powiedział szef resortu zdrowia.

– Dzisiejszy wynik to 30 586 nowych zakażeń. To jest liczba, której nie spotkaliśmy w trakcie całej czwartej fali, mówię o ostatniej fali jesiennej. Tam maksymalne wyniki dotyczące infekcji były poniżej 30 tys. – wskazał.

Jak podkreślił Niedzielski, dynamika zakażeń oznacza podwajanie liczby infekcji z tygodnia na tydzień. – To samo miało miejsce wczoraj – wczorajszy wynik rzędu niecałych 20 tys. w stosunku do 11 tys. z tygodnia poprzedniego – to też jest praktycznie podwojenie. I dzisiaj te 30 tys. w stosunku do 16 tys. 200 w zeszłym tygodniu – to jest wzrost dokładnie o 90 proc. – stwierdził.

Potężny wzrost zakażeń. Raport o koronawirusie z 19 stycznia 2022

Koronawirus w Polsce. W środę 19 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 30 586 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby w...

zobacz więcej

Jak zastrzegł, wyniki te odnotowane zostały przy dużej liczbie wykonanych testów. – Ta liczba wykonanych badań jest również rekordowa – wynosi 122 tys. Cały czas mamy bardzo duży udział badań PRC, więc nie ma wątpliwości, że te trendy, które obserwujemy, to są trendy oparte na rzetelnym badaniu PCR – mówił Niedzielski. Dodał, że jednocześnie nadal uznawane są wyniki testów antygenowych.

Praca zdalna w administracji publicznej


– Omikron stał się faktem, omikron stanowi w strukturze badań naszego genomu już ponad 20 proc. i ten 20 procentowy udział oznacza tak ogromną dynamikę wzrostów zakażeń. W związku z tym ta sytuacja jest dramatyczna – powiedział.

Minister przekazał też, że w piątek przedstawiony zostanie pakiet projektów. – Zakładają m.in. możliwość testów w każdej aptece i bezpośrednie badania zamiast teleporady w niektórych grupach wiekowych – powiedział.

Szef resortu zdrowia powiedział, że „w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z poziomami zakażeń nawet powyżej 50 tys.”. – Jest to sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej – ocenił Niedzielski.

Minister poinformował o wprowadzeniu obowiązku pracy zdanej w administracji publicznej. W najbliższym czasie pojawi się rozporządzenie w tej sprawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej