RAPORT

Wojna na Ukrainie

Emerytury bez przekazywania gospodarstwa. Rozwiązanie dla rolników

Przygotowujemy rozwiązanie, które pozwoli pobierać rolnikom emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego bez konieczności przekazywania gospodarstwa – powiedział na antenie TVP Info w środę minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Minister rolnictwa: Chcemy, by małe i średnie gospodarstwa odczuły wsparcie państwa

Chcemy, by małe i średnie gospodarstwa rolne były tymi, które odczują rzeczywiste wsparcie państwa – mówił w niedzielę minister rolnictwa i rozwoju...

zobacz więcej

Kowalczyk w TVP Info mówił m.in. o rozwiązaniach Polskiego Ładu dla rolnictwa. Jak podkreślił, to zmiana podejścia do wsi i rolnictwa przez rząd PiS.

Dodał, że jednym z oczekiwanych rozwiązań są emerytury rolnicze bez konieczności przekazywania gospodarstwa i zaprzestania pracy. – Dotychczas rolnik, aby mógł uzyskać emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, musiał pozbyć się gospodarstwa. Natomiast teraz przygotowujemy rozwiązanie, które pozwoli na pobieranie emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego bez konieczności przekazywania gospodarstwa – podkreślił Kowalczyk.

Dodał, że jest to zrównanie uprawnień z systemem powszechnym. – Przecież emeryt może pracować, a rolnik do tej pory nie mógł – zaznaczył.

Minister Rolnictwa powiedział, że rozwiązanie to było oczekiwane przez rolników, „bo przecież nie każdy ma następcę, wieś się wyludnia, problemy demograficzne, więc w tym przypadku pozbywanie się gospodarstwa jest bolesne czasami dla tych ludzi, więc jeśli mają siłę pracować – może w ograniczonym zakresie, ale jednak – to żeby to robili – mówił.

Polski Ład dla rolników. Nie tylko większe dopłaty do paliwa

Zwiększenie stawki dopłat do paliwa rolniczego ze 100 do 110 zł za ha; przygotowanie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym; mniejsza biurokracja...

zobacz więcej

Wicepremier dodał też, że jednym z rozwiązań Polskiego Ładu jest emerytura rolnicza bez podatku.

– To jest dosłownie realizacja tego hasła dlatego, że ten Polski Ład, ogólny dla wszystkich, pozwala na to, że bez podatku mamy kwotę wolną 30 tys. zł. Emerytury rolnicze nie przekraczają tej kwoty, a więc wszystkie emerytury rolnicze są wolne od podatku – mówił.

Zaznaczył, że jest także wielu rolników aktywnych zawodowo, którzy też skorzystają na rozwiązaniach Polskiego Ładu. – To są rozwiązania – już takie wsparcie ekonomiczne – to jest m.in. wyrównanie dopłat do średniej europejskiej, niestety jeszcze nie na wszystkie gospodarstwa, ale do 50 ha – powiedział.

Zobacz także: Premier przedstawił propozycje dla rolników


– To jest to, co deklarowaliśmy już wcześniej. Uruchomiliśmy do tego również budżet krajowy – 400 mln zł rocznie. Tak skonstruowana jest tzw. część redystrybucyjna płatności bezpośrednich, że rolnicy, którzy w tym roku do 30 ha już osiągną średnią unijna, od przyszłego roku do 50 ha – będą mieli płatności na poziomie 102 proc. średniej unijnej – zaznaczył.

Komisja finansów zaakceptowała budżet rolny na 2022 r.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała budżet rolny na 2022 r., nie wnosząc do niego poprawek. Wydatki na rolnictwo, rozwój...

zobacz więcej

W piątek wicepremier Kowalczyk zapowiedział, że projekt ustawy dotyczący przejścia na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa trafi do Sejmu w pierwszym kwartale br. Jak dodał, nowe rozwiązania mogłyby zacząć obowiązywać od lipca br.

Przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa jest jednym z założeń Polskiego Ładu dla polskiej wsi. Zgodnie z obowiązującym prawem, właściciel gospodarstwa, chcąc przejść na pełną emeryturę, musi się go wyzbyć, czyli sprzedać, wydzierżawić lub oddać w darowiznę ziemię.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Jeśli chodzi o emerytury rolnicze bez konieczności przekazywania gospodarstw, to ustawa jest już w ministerstwie opracowana; rozpoczynamy konsultacje wewnętrzne, później zewnętrzne. Na pewno trafi w pierwszym kwartale do Sejmu – mówił wówczas minister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej