RAPORT

Wojna na Ukrainie

Badania: 76 proc. NOP-ów po szczepionce to „efekt nocebo”

Ból głowy czy zmęczenie, mogą wynikać z negatywnego nastawienia pacjenta do zabiegu (fot. PAP/EPA/Jose Mendez)
Ból głowy czy zmęczenie, mogą wynikać z negatywnego nastawienia pacjenta do zabiegu (fot. PAP/EPA/Jose Mendez)

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda ocenili, że ponad dwie trzecie niepożądanych reakcji zgłaszanych po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19, takich jak ból głowy czy zmęczenie, mogą wynikać z negatywnego nastawienia pacjenta do zabiegu, a nie z działania samego preparatu – pisze brytyjski dziennik „The Guardian”.

Te szczepionki nie chronią przed omikronem? Badanie przeprowadziły uczelnia i firma

Badanie przeprowadzone przez stanowy Uniwersytet Waszyngtonu i szwajcarską firmę Humabs Biomed wskazuje, że szczepionki J&J, Sinopharm i Sputnik V...

zobacz więcej

Na podstawie 12 badań klinicznych dotyczących reakcji na preparat przeciwko COVID-19 stwierdzono, że za około 76 proc. łagodnych niepożądanych reakcji po przyjęciu pierwszej dawki oraz 52 proc. po drugiej dawce odpowiada efekt nocebo – przeciwieństwo efektu placebo, wynikające najczęściej z negatywnego nastawienia pacjenta do terapii lub nieakceptowanego przez niego wyglądu leku.

W każdym z 12 przeanalizowanych badań wybranej grupie osób podano preparat z nieaktywnego roztworu soli. Uwzględniono łagodne reakcje poszczepienne: nudności, wymioty, bóle głowy, bezsenność, biegunkę; nie wzięto pod uwagę poważnych skutków ubocznych, np. tworzenia się zakrzepów krwi.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Harvarda pacjenci powinni być informowani o efekcie nocebo w kontekście możliwych efektów ubocznych przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19. Jak przekonują, zmniejszyłoby to ich niepokój związany z zabiegiem.

„Informowanie pacjentów, że zabieg może mieć skutki uboczne podobne do terapii placebo w kontrolowanych badaniach klinicznych, faktycznie zmniejsza niepokój i sprawia, że pacjenci poświęcają chwilę na zastanowienie się nad możliwymi reakcjami” – zauważył autor badania Ted Kaptchuk. Dodał, że „konieczne są dalsze badania”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej