RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Rosja planuje zajęcie Kijowa”. Amerykanie piszą o dowodach

Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK/ PAP/EPA)
Prezydent Rosji Władimir Putin (fot. EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK/ PAP/EPA)

Stany Zjednoczone poinformowały, że sekretarz stanu Antony Blinken w trybie pilnym udaje się na Ukrainę. Tymczasem telewizja CNN podała, że „USA mają informacje wskazujące, iż Rosja może planować zajęcie Kijowa i obalenie obecnych władz”. Szczególnie niepokojące jest rozmieszczenie rosyjskich wojsk na Białorusi, czego dowody w postawić setek zdjęć i nagrań krążą już w internecie.

„Rosja szykuje się do inwazji”. Waszczykowski: To Niemcy sabotują pomoc dla Ukrainy

Rosja zaczęła wycofywać swoich dyplomatów z Ukrainy, a zdaniem amerykańskich mediów „może to oznaczać szykowanie się do inwazji”. – Amerykanie...

zobacz więcej

Według amerykańskiej telewizji, mimo informacji, które mają być w posiadaniu USA, Waszyngton wciąż nie wie, czy na Kremlu podjęto decyzję o nowej agresji na Ukrainie i jaki jest plan Moskwy.

„Niektórzy oficjele, którzy widzieli informacje wywiadowcze, mówią że są dowody na to, że Rosja planuje próbę zajęcia stolicy Ukrainy, Kijowa i obalenie władz” – podaje telewizja, dodając że przemieszczenie wojsk z rosyjskiego Dalekiego Wschodu – Wschodniego Okręgu Wojskowego – na Białoruś zdaje się szczególnie niepokojące w tym kontekście.

Zobacz także:   Sondaż ws. Ukraińców i Dudy. Takich wyników nie było nigdy wcześniej

Niepokoje te podzielił też podczas telefonicznej konferencji prasowej przedstawiciel Departamentu Stanu. Jak stwierdził, rozlokowanie wojsk na Białorusi daje Rosji dodatkowe możliwości i kierunki ataku na Ukrainę.

Zwrócił uwagę, że choć oficjalnie rosyjscy żołnierze przyjechali na ćwiczenia wojskowe, nie były one wcześniej zapowiadane, a ich liczba jest większa, niż w przypadku normalnych manewrów. Dyplomata stwierdził też, że rozmieszczenie wojsk stawia pod znakiem zapytania to, czy kontrolę nad Białorusią rzeczywiście jeszcze sprawuje Alaksandr Łukaszenka i czy Białoruś jest państwem suwerennym.

Zasugerował, że Moskwa domaga się w ten sposób od zależnego od siebie białoruskiego dyktatora spłaty długu, wynikającego ze wsparcia Kremla wobec protestów przeciw jego władzy.

Biden bez wiary w porozumienie

PiS o decyzji Niemiec: Znów w tandemie z Rosją. Polskę w 1920 też blokowali

Niemcy zablokowały przelot samolotów z bronią dla Ukrainy walczącej z Rosją. Brytyjskie media są oburzone i pokazują dowody. – Pamiętamy rok 1920,...

zobacz więcej

Inną cytowaną przez CNN opcją jest bardziej ograniczona ofensywa z Donbasu, której celem miałoby być połączenie terytorium z Krymem. Mimo to ani ukraińscy, ani amerykańscy przedstawiciele nie mają pewności co do rosyjskich intencji.

Podczas wtorkowego briefingu prasowego rzecznik Pentagonu John Kirby ocenił, że rozmieszczenie wojsk rosyjskich wzdłuż niemal całej granicy rosyjsko-ukraińskiej, na Krymie i na Białorusi daje Rosji „wiele opcji działania” w perspektywie ewentualnej agresji.

Zobacz także:   Kuczyński o słowach Baerbock nt. Rosji: To jakaś idiotka? Ławrow takie na śniadanie zjada

Telewizja zaznacza, że po zeszłotygodniowej serii rozmów z Rosją w administracji Joego Bidena panuje pesymizm co do perspektyw dyplomatycznego wyjścia z kryzysu.

Według CNN administracja wciąż się zastanawia, jaką broń powinna przekazać Ukrainie, by mogła się bronić przed atakiem i by postawiła opór w razie okupacji kraju. Wśród rozważanych możliwości jest amunicja, moździerze, dodatkowe dostawy zestawów przeciwpancernych Javelin i systemy przeciwlotnicze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej