RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Obstrukcja Giertycha nie wstrzymuje śledztwa”. Minister: On udaje wielkie panisko

Roman Giertych (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)
Roman Giertych (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Prokuratura wystąpiła w wnioskiem do sądu o aresztowanie Romana Giertycha, ponieważ postawił się ponad polskim prawem. Uporczywie nie stawia się przed prokuratorem. Był już wzywany kilkadziesiąt razy – na ponad 20 terminów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Były mediacje i pojednanie stron. Giertych zapłacił, ale nadal nie opublikował przeprosin

Roman Giertych został oskarżony przez sędziego Konrada Wytrykowskiego o zniesławienie. Wskutek mediacji doszło do pojednania stron, a mecenas...

zobacz więcej

Minister Sprawiedliwości w wywiadzie opublikowanym na łamach „Gazety Polskiej” został m.in. zapytany o to, jaki jest status Romana Giertycha, który – jak przypomina gazeta – sam twierdzi, że nie przedstawiono mu żadnych zarzutów.

Giertych nie usłyszał zarzutów. Ziobro komentuje


„Gdyby tak było, to nie mogłyby mieć statusu podejrzanego osoby, które ukrywają się lub uciekły za granicę, a jest podejrzenie, że dopuściły się przestępstw. A tak nie jest. Prawo umożliwia postawienie zarzutów nawet wówczas, gdy sprawca zbiegł i się ukrywa. Decydujące jest wydanie przez prokuraturę postanowienia o przedstawieniu zarzutów, a nie ich ogłoszenie podejrzanemu. I takie postanowienie wydała prokuratura” – podkreślił Zbigniew Ziobro.

„W takim wypadku ogromna większość osób – nawet tych, które kwestionują zasadność działań organów ścigania – stawia się na wezwanie. Tylko Giertych udaje wielkie panisko, które może stać ponad prawem. Ale obstrukcja Giertycha nie wstrzymuje śledztwa. Nowe dowody pozwoliły na postawienie mu dodatkowych zarzutów. Dotyczą one m.in. 4,5 mln zł za zaangażowanie w sprawę, w związku z którą – jak wskazuje prokurator – pan Giertych jako prawnik przez niespełna półtorej godziny brał udział w jednej sądowej rozprawie” –tłumaczył, dodając, że „wynagrodzeniem były pieniądze i kilka mieszkań”. „Według prokuratury monstrualne honorarium było sposobem na wyprowadzenie pieniędzy z giełdowej spółki” – zaznaczył. Ziobro przekazał też, że prokuratura wystąpiła z wnioskiem do sądu o aresztowanie Romana Giertycha, ponieważ „postawił się ponad polskim prawem”. „Uporczywie nie stawia się przed prokuratorem. Był już wzywany kilkadziesiąt razy – na ponad 20 terminów” – podkreślił minister sprawiedliwości.

„Jeżeli sąd wyda zgodę na tymczasowe aresztowanie, prokuratura zyska dodatkowe możliwości. Będzie mogła podjąć działania, aby sprowadzić go do Polski, niezależnie od tego, gdzie się ukrywa. A jak pojawi się w kraju, będzie możliwe jego zatrzymanie” – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej