RAPORT

Wojna na Ukrainie

Co z reformą sądownictwa? Ziobro: Nadzwyczajna kasta kpi dziś z polskiego państwa

Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Leszek Szymański)
Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Leszek Szymański)

Po czterech latach czekania przez Ministerstwo Sprawiedliwości na zielone światło, jeśli chodzi o sądy powszechne, decyzja została podjęta. Projekty są w trakcie konsultacji rządowych i jeśli wejdą w życie, skończą z chaosem wywołanym przez polityków poprzebieranych w togi i będą służyły wszystkim Polakom – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Uzyskano dostęp do informacji z telefonu Brejzy? Jest dochodzenie

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim wszczęła postępowanie ws. zawiadomienia senatora Krzysztofa Brejzy, dotyczącego uzyskania dostępu do...

zobacz więcej

W wywiadzie dla „Gazety Polskiej” minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro został zapytany, co dalej z reformą sądownictwa.

„Czas negatywnie zweryfikował decyzję prezydenta o zawetowaniu reformy sądownictwa. Rozumiem jego intencje – wolę kompromisu z tą częścią środowiska sędziowskiego, która uważa się za nadzwyczajną kastę. Ale jeśli ta grupa przypisuje sobie taką nadzwyczajną rolę, z pogardą dla Polaków i zasad demokracji, to nie jest skłonna do żadnych kompromisów” – powiedział Zbigniew Ziobro.

„Dziś ta nadzwyczajna kasta podważa prerogatywy pana prezydenta i odmawia prawa do orzekania sędziom, których powołał. Kpi sobie z prezydenta i polskiego państwa. Anarchizuje w ten sposób wymiar sprawiedliwości” – ocenił minister sprawiedliwości.

Wskazał, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest „powrót do założeń, które legły u podstaw zawetowanej reformy”. „Jej intencją była kompleksowa naprawa wymiaru sprawiedliwości – usprawnienie sądownictwa, jego demokratyzacja, przywrócenie Polakom” – zaznaczył.

Spytany, czy jest decyzja Zjednoczonej Prawicy, by dokończyć reformę systemu sądowniczego, odpowiedział, że tak. „Jeśli chodzi o sądy powszechne, po czterech latach czekania przez Ministerstwo Sprawiedliwości na zielone światło, decyzja została podjęta” – przekazał.

„Projekty są w trakcie konsultacji rządowych i jeśli wejdą w życie – na co bardzo liczę – skończą z chaosem wywołanym przez polityków poprzebieranych w togi i będą służyły wszystkim Polakom. Uproszczą i usprawnią sądownictwo, uczynią je przyjaznym i przejrzystym, przybliżą obywatelom. Reforma zakłada odbiurokratyzowanie sądów – ponad dwa tysiące sędziów funkcyjnych ma trafić zza biurek do orzekania w pełnym zakresie. Chcemy też tworzyć punkty sądowe w gminach – tam, gdzie w ogóle nie było dotąd sądów” – tłumaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej