RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemieckie media: Kanclerz Scholz koryguje kurs wobec Nord Stream 2

Olaf Scholz (fot. PAP/EPA/MARISCAL)
Olaf Scholz (fot. PAP/EPA/MARISCAL)

Wypowiedź kanclerza Scholza w obecności sekretarza generalnego NATO jest ważną korektą kursu; jeszcze w grudniu mówił, że NS2 jest projektem czysto prywatnym, a teraz powołuje się na porozumienie z USA, przewidujące restrykcje przeciwko eksportowi rosyjskiego gazu w razie agresji Rosji na Ukrainę – zauważa „FAZ”.

„Nord Stream 2 to przygotowanie do wojny”. Niemiecka prasa ostro o planach Putina

Podczas gdy Kijów nadal liczy na „dialog” z Berlinem w sprawie dostaw uzbrojenia, w obliczu rosyjskie agresji szefowa niemieckiego MSZ jasno...

zobacz więcej

To, co kanclerz zapowiedział we wtorek w Berlinie podczas wizyty sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, „jest ważną korektą kursu” – konstatuje w komentarzu dziennik „Frankfurter Allgemeiene Zeitung”. Jeszcze w grudniu „Scholz utrzymywał, że Nord Stream 2 jest projektem czysto prywatnym, który zostanie rozstrzygnięty »całkowicie apolitycznie«. Gazociąg został w ten sposób skutecznie wykluczony z ewentualnych sankcji wobec Rosji”.

Teraz powołuje się na „niemiecko–amerykańskie porozumienie w sprawie rurociągu, które przewiduje również środki przeciwko eksportowi rosyjskiego gazu w przypadku ponownej agresji Rosji na Ukrainę. Scholz słusznie wraca na stanowisko poprzedniego rządu federalnego, do którego on sam należał” – podkreśla „FAZ”.

W napiętej sytuacji, jaką stworzył Putin, „wskazane jest, aby wszystkie opcje pozostały otwarte. Obecnie w wielu stolicach, zwłaszcza w Moskwie, dokonuje się kalkulacji kosztów i korzyści. Zachód nie chce walczyć o Ukrainę, a już na pewno nie Niemcy. Tak więc cena za inwazję, o której mówi również rząd niemiecki, powinna wydawać się jak najwyższa” – pisze gazeta.

Z kolei dziennik „Suedeutsche Zeitung” zwraca uwagę, że „kanclerz Scholz po raz pierwszy ostro odniósł się do rosyjskich żądań: »Jest jasne, że będą wysokie koszty i że wszystko musi być omówione, jeśli dojdzie do interwencji wojskowej przeciwko Ukrainie« – odpowiedział we wtorek w Berlinie na pytanie, czy rurociąg Nord Stream 2 zostanie objęty sankcjami. Do tej pory Scholz reagował niezwykle powściągliwie na wezwania, by zagrozić zatrzymaniem Nord Stream 2” – zauważa gazeta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej