RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kulisy mobbingu w Senacie. Nieoficjalnie: Marszałek Grodzki wiedział i bronił Anny Godzwon

Tomasz Grodzki na konferencji wraz z Anną Godzwon (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Tomasz Grodzki na konferencji wraz z Anną Godzwon (fot. PAP/Radek Pietruszka)

W Senacie kilka dni temu powołana została specjalna komisja ds. mobbingu, o który oskarżana jest wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon. Jest ona nazywana „prawą ręką” marszałka izby Tomasza Grodzkiego. Z informacji, które uzyskała Interia, wynika, że marszałek Senatu wiedział o tym, jak swoich podwładnych traktuje Godzwon.

Kulisy mobbingu w Senacie. Pokrzywdzony ujawnia nowe informacje o aferze

Nowe informacje ws. ujawnionej przez TVP Info domniemanej afery mobbingowej w Senacie. Mecenas Michał Rosa, reprezentujący jednego z...

zobacz więcej

Komisja, która ma zbadać tę sprawę, działa od kilkunastu dni. Przesłuchano już pracowników i oskarżaną o mobbing Annę Godzwon, wicedyrektor CIS. Komisja mogła powstać, bo umożliwia to zapis w regulaminie Senatu z 2014 r.; do tej pory podobna sprawa nie miała miejsca.

Jak informował reporter TVP Info Miłosz Kłeczek, w Senacie miało dochodzić do mobbingu polegającego na zastraszaniu, poniżaniu i wywieraniu presji na pracowników. – Godzwon miała podejmować działania, które wyczerpują znamiona mobbingu – mówił dziennikarz. Z jego informacji wynika, że sprawa zatacza coraz szersze kręgi, czego efektem miało być powołanie komisji.

Tomasz Grodzki wiedział, jak podwładnych traktuje Anna Godzwon?


Portal interia.pl podeje, że w ostatni poniedziałek przed komisją zeznawał Maciej Berek, były szef Centrum Informacyjnego Senatu.

Jak nieoficjalnie ustalił portal, Berek na próżno próbował interweniować w sprawie Anny Godzwon u samego Tomasza Grodzkiego. Podobne doświadczenia ma Grzegorz Furgo, który był poprzednikiem Berka.

– Maciek to bardzo kulturalny człowiek, starał się załatwiać sprawy delikatnie. Z drugiej strony to zwykły urzędnik, a nie polityk z zapleczem. Dlatego łatwiej było go zdusić – mówi jeden z informatorów Interii. – Furgo mógł sobie pozwolić na więcej, poza tym ma inny charakter. Jest byłym posłem i wdawał się nawet w bardzo nieprzyjemne wymiany zdań z marszałkiem – dodaje źródło portalu.

Fatalne wieści dla Grodzkiego. Nowy sondaż zaufania do polityków

W nowym sondażu zaufania do polityków na pierwszym miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski. Tuż za prezydentem Warszawy są prezydent Andrzej Duda i...

zobacz więcej

Jak mówią urzędnicy, sprzeciw dyrektorów CIS nie odnosił żadnego skutku. – Tomasz Grodzki zawsze powtarza, że zarządzał szpitalem, więc z Kancelarią Senatu też sobie poradzi. Tylko parlament to nie szpital, a kultura mobbingowa idzie z góry. W systemie, który stworzył, nie każdy jest godzien spędzania czasu w jego towarzystwie. O wszystko dba bezpośrednio Anna Godzwon, która czuje wsparcie marszałka – powiedział w rozmowie z portalem interia.pl jeden z anonimowych urzędników Senatu.

Niektórzy pracownicy mają rozważać złożenie indywidualnych pozwów przeciwko Kancelarii Senatu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej