RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Każdy scenariusz jest możliwy”. Szef BBN o sytuacji na Ukrainie

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrami spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem, obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim oraz szefem BBN Pawłem Solochem. Było ono poświęcone sytuacji w regionie, współpracy sojuszniczej i bezpieczeństwu Ukrainy. Paweł Soloch powiedział na briefingu prasowym, że prezydentowi zależało na podsumowaniu spotkań z ostatniego tygodnia, dotyczących bezpieczeństwa w naszej części Europy.

Scenariusz rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „To pociągnie gigantyczne koszty”

Generałowie i eksperci są dobrze przygotowani do wojen, które się odbyły. Niestety historia uczy, że kolejne nowe starcia zbrojne mają w sobie nowe...

zobacz więcej

– Sytuacja wokół Ukrainy, wypracowanie wspólnego przekazu ze strony przedstawicieli władz polskich wobec sojuszników, a także partnerów ukraińskich i wobec Rosji były tematem spotkania prezydenta, przedstawicieli jego kancelarii i rządu – przekazał we wtorek szef BBN Paweł Soloch.

We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, przedstawicieli jego kancelarii i rządu; dotyczyło sytuacji w regionie, współpracy sojuszniczej i bezpieczeństwa Ukrainy. Uczestniczyli w nim, oprócz Solocha, także szef MSZ Zbigniew Rau, minister obrony Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Soloch powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że były to kolejne w ostatnich dniach konsultacje prezydenta z przedstawicielami rządu na temat bezpieczeństwa regionu, współpracy z NATO i UE oraz wsparcia Ukrainy. Podkreślił, że jego tematem były relacje z Rosją, sytuacja wokół Ukrainy, wypracowanie wspólnego przekazu ze strony przedstawicieli władz polskich wobec sojuszników a także partnerów ukraińskich i wobec Rosji.

Prezydentowi zależało na dokonaniu przeglądu tego, co miało miejsce tydzień temu – czyli rozmów w trzech formatach, w tym w ramach OBWE, w której Polska w tym roku sprawuje przewodnictwo. Podczas spotkania ministrowie zdali relację ze swoich ostatnich rozmów, m.in. szefa MSZ z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem i szefa MON z przedstawicielami Pentagonu, a także z działania służb.

– Chodziło o to, by zebrać te informacje, i wypracować wspólne rekomendacje dotyczące dalszych działań – stwierdził Soloch. Podkreślił, że obecnie mamy do czynienia, jeśli chodzi o rozmowy z Rosją z „rodzajem interwału”, jako że Rosja nie złożyła deklaracji, jeśli chodzi o uczestnictwo w dalszych rozmowach ze stroną zachodnią.

Pytany, jak ocenia możliwość inwazji Rosji na Ukrainę, stwierdził, że „każdy scenariusz jest możliwy”.

Rosja rozpoczyna kolejne manewry przy granicy z Ukrainą. Jest odpowiedź NATO

Ponad 10 tys. żołnierzy Południowego Okręgu Wojskowego Rosji zorganizowanych w batalionowe grupy taktyczne rozpoczyna ćwiczenia na 20 poligonach na...

zobacz więcej

W czwartek i w piątek w Wiśle spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy


Prezydenci Polski i Ukrainy będą dyskutować o sytuacji bezpieczeństwa w regionie. Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch potwierdził, że rozmowy zaplanowano na czwartek i piątek w rezydencji Prezydenta RP w Wiśle. – Tematyka jest chyba dla wszystkich oczywista – powiedział prezydencki minister.

Konsultacje w sprawie sytuacji w regionie i groźby eskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainie prowadzi także rząd. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki odbył telefoniczną rozmowę z szefową rządu Estonii Kają Kallas, a szef MSZ przeprowadził konsultacje z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.

NATO ostrzega przed możliwością inwazji Rosji na Ukrainę. Moskwa zgromadziła na granicy z Ukrainą dziesiątki tysięcy żołnierzy. Domaga się od Sojuszu wycofania oddziałów ze wschodniej flanki i zobowiązań, że NATO nie będzie rozszerzać wpływów na wschód Europy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej