RAPORT

Wojna na Ukrainie

Spotkanie szefów dyplomacji Niemiec i Rosji. „Koncentracja wojsk to zagrożenie”

Szefowie MSZ Rosji i Niemiec spotkali się w Moskwie. (fot. PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY HANDOUT)
Szefowie MSZ Rosji i Niemiec spotkali się w Moskwie. (fot. PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY HANDOUT)

– Trudno nie traktować jako zagrożenie koncentracji wojsk Rosji – powiedziała po rozmowach z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem w Moskwie niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock. W czasie konferencji prasowej odwoływała się również często do „wspólnego europejskiego domu” którego częścią według niej jest Rosja.

Nie będzie dostaw broni dla Kijowa. „Trudna wizyta” szefowej niemieckiego MSZ na Ukrainie

Podczas gdy Kijów nadal liczy na „dialog” z Berlinem w sprawie dostaw uzbrojenia, w obliczu rosyjskie agresji szefowa niemieckiego MSZ jasno...

zobacz więcej

Baerbock oświadczyła, że koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą nie ma zrozumiałych przyczyn. – Trudno jest nie traktować tego jako zagrożenia – wskazała niemiecka minister, która przybyła do Moskwy po wizycie w Kijowie.

– W Europie nie będzie bezpieczeństwa, jeśli nie będzie reguł, na których wszyscy mogą polegać – powiedziała Baerbock, którą cytują niemieckie media.

– I nie mamy wyboru, by ich nie przestrzegać, nawet jeśli oznacza to wysoką cenę gospodarczą – dodała niemiecka minister spraw zagranicznych, odnosząc się do możliwych sankcji gospodarczych wobec Rosji w przypadku ataku na Ukrainę.

Minister Ławrow powtórzył rosyjskie stanowisko, że Moskwa nie może przyjmować "żądań dotyczących działań sił zbrojnych na swoim własnym terytorium".

Baerbock zaapelowała, by „tchnąć nowe życie” w rozmowy na temat uregulowania w Donbasie w ramach tzw. formatu normandzkiego (uczestniczą w nim Ukraina, Rosja, Francja, Niemcy). Z kolei Ławrow oświadczył, że Moskwa liczy, iż Niemcy „wpłyną na Ukrainę”, która w opinii rosyjskich władz "sabotuje" porozumienia mińskie, zwłaszcza w kwestii przyznania specjalnego statusu tym regionom południowo-wschodniej Ukrainy, które nie są kontrolowane przez Kijów.

Utrzymywał również, że Rosja nie jest stroną konfliktu w Donbasie.

PiS o decyzji Niemiec: Znów w tandemie z Rosją. Polskę w 1920 też blokowali

Niemcy zablokowały przelot samolotów z bronią dla Ukrainy walczącej z Rosją. Brytyjskie media są oburzone i pokazują dowody. – Pamiętamy rok 1920,...

zobacz więcej

– Podkreślaliśmy wielokrotnie, że jeśli energetyka będzie wykorzystywana jako broń, to będzie to mieć odpowiednie konsekwencje, w tym w sprawie tego gazociągu – powiedziała Baerbock, cytowana przez agencję TASS. Szefowa niemieckiej dyplomacji oznajmiła również, że Niemcy są gotowe prowadzić poważny dialog z Rosją na tematy związane z bezpieczeństwem w Europie.

Ławrow zauważył, że Rosja oczekuje na pisemne odpowiedzi Zachodu na swoje propozycje w kwestiach bezpieczeństwa strategicznego. W istocie są to żądania prawnych gwarancji i wycofania się infrastruktury NATO do granic z 1997 r.

"Wspólny europejski dom"


Minister spraw zagranicznych Niemiec w czasie swojej konferencji wielokrotnie odwoływała się do „wspólnego europejskiego domu”, którego częścią jest Rosja, i zauważyła, że w Europie muszą istnieć wspólne zasady, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa i ochrony praw człowieka. Jako przykłady łamania tych zasad podała sprawę opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i decyzję rosyjskiego sądu o likwidacji Stowarzyszenia „Memoriał”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej