
– Trudno nie traktować jako zagrożenie koncentracji wojsk Rosji – powiedziała po rozmowach z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem w Moskwie niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock. W czasie konferencji prasowej odwoływała się również często do „wspólnego europejskiego domu” którego częścią według niej jest Rosja.
Podczas gdy Kijów nadal liczy na „dialog” z Berlinem w sprawie dostaw uzbrojenia, w obliczu rosyjskie agresji szefowa niemieckiego MSZ jasno...
zobacz więcej
Baerbock oświadczyła, że koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą nie ma zrozumiałych przyczyn. – Trudno jest nie traktować tego jako zagrożenia – wskazała niemiecka minister, która przybyła do Moskwy po wizycie w Kijowie.
– W Europie nie będzie bezpieczeństwa, jeśli nie będzie reguł, na których wszyscy mogą polegać – powiedziała Baerbock, którą cytują niemieckie media.
– I nie mamy wyboru, by ich nie przestrzegać, nawet jeśli oznacza to wysoką cenę gospodarczą – dodała niemiecka minister spraw zagranicznych, odnosząc się do możliwych sankcji gospodarczych wobec Rosji w przypadku ataku na Ukrainę.
Minister Ławrow powtórzył rosyjskie stanowisko, że Moskwa nie może przyjmować "żądań dotyczących działań sił zbrojnych na swoim własnym terytorium".
Baerbock zaapelowała, by „tchnąć nowe życie” w rozmowy na temat uregulowania w Donbasie w ramach tzw. formatu normandzkiego (uczestniczą w nim Ukraina, Rosja, Francja, Niemcy). Z kolei Ławrow oświadczył, że Moskwa liczy, iż Niemcy „wpłyną na Ukrainę”, która w opinii rosyjskich władz "sabotuje" porozumienia mińskie, zwłaszcza w kwestii przyznania specjalnego statusu tym regionom południowo-wschodniej Ukrainy, które nie są kontrolowane przez Kijów.
Utrzymywał również, że Rosja nie jest stroną konfliktu w Donbasie.
Niemcy zablokowały przelot samolotów z bronią dla Ukrainy walczącej z Rosją. Brytyjskie media są oburzone i pokazują dowody. – Pamiętamy rok 1920,...
zobacz więcej
– Podkreślaliśmy wielokrotnie, że jeśli energetyka będzie wykorzystywana jako broń, to będzie to mieć odpowiednie konsekwencje, w tym w sprawie tego gazociągu – powiedziała Baerbock, cytowana przez agencję TASS. Szefowa niemieckiej dyplomacji oznajmiła również, że Niemcy są gotowe prowadzić poważny dialog z Rosją na tematy związane z bezpieczeństwem w Europie.
Ławrow zauważył, że Rosja oczekuje na pisemne odpowiedzi Zachodu na swoje propozycje w kwestiach bezpieczeństwa strategicznego. W istocie są to żądania prawnych gwarancji i wycofania się infrastruktury NATO do granic z 1997 r.