RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rozmowy nt. Turowa. Rzecznik rządu: TSUE „nie polepszył” relacji polsko-czeskich

„Trybunał Sprawiedliwości UE podjął dosyć nieszablonową decyzję” w sprawie kopalni w Turowie, co „nie polepszyło relacji polsko-czeskich” – ocenił rzecznik rządu Piotr Müller pytany o rozmowy w sprawie kopalni w Turowie. Przypomniał, że zdaniem władz Polski działania TSUE wykraczają poza jego kompetencje traktatowe.

Świetne informacje ws. Turowa. Padł konkretny termin

Europosłanka PiS Anna Zalewska oceniła, że porozumienie z Czechami ws. kopalni Turów może zostać podpisane do końca stycznia. Jak zaznaczyła, to...

zobacz więcej

Pytany o wtorkową – pierwszą po ponad dwóch miesiącach – turę rozmów z Czechami na temat kopalni w Turowie rzecznik rządu przyznał, że „rozmowy trwają kilka miesięcy, więc siłą rzeczy optymizm jest mniejszy”.

Müller podkreślił, że „te rozmowy były trudne również dlatego, że TSUE podjął dosyć nieszablonową decyzję stosując w taki sposób środek zapobiegawczy, jaki został zastosowany wobec Polski”.

W lutym Republika Czeska złożyła do TSUE skargę na Polskę w związku z działaniem kopalni Turów, która według Pragi powoduje m.in. wysychanie studni po czeskiej stronie. TSUE wydał – jako środek tymczasowy – nakaz zamknięcia kopalni, co oznaczałoby pozbawienie Polski 7 proc. energii. Tysiące mieszkańców nie miałyby prądu i ogrzewania. Gdy władze Polski nie skazały swoich obywateli na ten los, we wrześniu TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia.

– Naszym zdaniem to jest działanie pozatraktatowe. To nie polepszyło relacji polsko-czeskich, ale siadamy do rozmów, jesteśmy na nie otwarci, więc liczymy na to, że jest to kolejna szansa, aby te rozmowy tym razem zamknąć pozytywnie – ocenił rzecznik rządu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej