RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wzrost cen energii. Portugalczycy na prowincji i w miastach częściej palą w kominkach

Wzrost użycia kominków w Portugalii (fot. Shutterstock)
Wzrost użycia kominków w Portugalii (fot. Shutterstock)

Spowodowany kryzysem energetycznym wzrost cen energii elektrycznej w Portugalii doprowadził do zwiększonego użycia kominków. Organizacje ekologiczne ostrzegają przed negatywnym wpływem tego trendu na środowisko naturalne i zdrowie ludzi.

„Kryzys ekologiczny wymaga pilnych działań”. Polacy walczą ze smogiem #PolskaToWiecej

„Bóg daje życie – smog je odbiera”. Tak brzmiało hasło ogólnopolskiej akcji, której celem było naświetlenie problemu smogu oraz przypomnienie...

zobacz więcej

Kilka stowarzyszeń portugalskich ekologów wydało oświadczenia zaznaczając, że nasilenie się zjawiska może prowadzić do nielegalnego wycinania drzew. Podkreślają także szkodliwy wpływ dymu, który może przyczynić się do wzrostu schorzeń układu oddechowego.

Coraz częstsze używanie kominków w Portugalii wywołane rosnącymi cenami energii potwierdza lizboński ekonomista Miguel Monteiro.

– Portugalska prowincja powróciła już niemal całkowicie do używania drewna jako opału, zaś w miastach kominki powracają właśnie do łask – powiedział Monteiro.

Ekonomista zaznaczył, że szybki wzrost cen energii elektrycznej i gazu zbiega się z zaplanowanymi na 30 stycznia wyborami parlamentarnymi w Portugalii, a w kampanii wyborczej coraz częściej pojawiają się postulaty zmniejszenia opodatkowania tych nośników energii.

Zobacz także: Zmiany w programie antysmogowym „Czyste Powietrze”


– Obciążenia te stanowią już ponad 60 proc. ceny energii w Portugalii – podkreślił Monteiro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej