RAPORT

Wojna na Ukrainie

Co myślą o sobie Polki. Oto wyniki badania

Wrażliwe, szczęśliwe, ale zbyt mało pewne siebie (fot. Shutterstock/Popartic)
Wrażliwe, szczęśliwe, ale zbyt mało pewne siebie (fot. Shutterstock/Popartic)

Opiekuńcza, pracowita, ambitna, z wiekiem zaś bardziej pewna siebie i odważna – takimi cechami Polki określają siebie najczęściej. Choć w większości, 75 proc. badanych, przyznaje, że są zadowolone ze swojego życia osobistego i zawodowego, to ponad połowa Polek przyznaje, że żyje pod ciągłą presją, na co niemały wpływ miała również trwająca pandemia.

Włoch zdradza sekret dobrej pizzy i wskazuje błędy przy jej przyrządzaniu

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pizzy. Sycylijczyk i szef kuchni Giancarlo Russo w TVP Info opowiedział, jak prawidłowo przyrządzić to popularne na...

zobacz więcej

Jaki obraz kobiecości jest teraz aktualny? Jak Polki postrzegają same siebie? Co jest priorytetem w ich życiu? M.in. na te pytania próbowano znaleźć odpowiedź w raporcie Nutridome „Kobiecość – jak ją rozumiemy współcześnie?”. Okazuje się, że kobiecość jest zupełnie inaczej postrzegana przez mężczyzn i kobiety. Panie pojmują ją jako zbiór określonych cech charakteru, przez panów zaś utożsamiana jest z atrakcyjnym wyglądem i delikatnością.

Które Polki są najbardziej pewne siebie?


Czy Polki same o sobie mówią, że są delikatne? Z raportu wynika, że aż 88 proc. Polek uważa się za... wrażliwe. Niewiele mniej, bo 85 proc. Polek podkreśla też to, że są opiekuńcze i pracowite (81 proc.). Przeszło 7 na 10 kobiet zaznacza takie cechy jak ambicja, kreatywność, niezależność i skłonność do kompromisu. Co ciekawe, najmniej respondentek utożsamia się z odwagą, pewnością siebie i stanowczością. To cechy, które umacniają się w Polkach wraz z wiekiem. Najbardziej pewne siebie są panie w przedziale wiekowym 45-54 lata, stanowczość najczęściej przypisują sobie kobiety powyżej 50. roku życia, a odwagę – te, za którymi są już 65. urodziny.

Według psycholożek te ostatnie cechy Polki powinny w szczególności pielęgnować. Zdaniem Angeliki Balbuzy, współtwórczyni kampanii społecznej Wystarczającodobre.pl, „pewność siebie jest fundamentem”. Wiara w siebie pozwala nam właściwie dbać o siebie i wierzyć, że zasługujemy na to, czego pragniemy. Jak zauważa psycholożka Magdalena Popek, jej brak może być natomiast największym hamulcem.

Maląg o programie „Rodzina 500 plus”. Jest termin składania wniosków

Od 1 lutego 2022 r. rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus” – przypomina minister rodziny i polityki...

zobacz więcej

„Przekonania dotyczące własnej osoby mogą pomagać nam rozwijać skrzydła, ale potrafią również pełnić funkcję największego i najbardziej skutecznego hamulca w działaniu. Wiara w swoje kompetencje ułatwia osiąganie celów, działa często wzmacniająco dla tak zwanych samospełniających się przepowiedni – przekonań, które powtarzając sobie, nieświadomie realizujemy i dążymy do ich potwierdzania” – podkreśla psycholożka wskazując, że aby coś zmienić nie należy jedynie chcieć, ale przede wszystkim wierzyć, że nam się to uda. Jak jednak wskazuje raport, ta cecha wciąż jest u Polek niezbyt silna.

Na szczęście, nawet mimo tego „hamulca”, Polkom udaje się realizować swoje cele i marzenia zarówno na płaszczyźnie zawodowej jak i osobistej, co potwierdzają same zainteresowane. Badanie pokazuje, że 75 proc. kobiet jest zadowolonych ze swojego życia osobistego. 60 proc. badanych pań pozytywnie ocenia też swoje życie zawodowe. Dla 30 proc. badanych kobiet rozwój kariery jest ważniejszy niż rodzina, 40 proc. respondentek przyznaje, że oba te elementy życia są równie ważne. Jednak próba pogodzenia obu tych składowych i dążenie do perfekcji na każdej z tych płaszczyzn często rodzi ogromną presję, która, jak się okazuje, może towarzyszyć codziennie.

Najczęściej dotyczy ona pracy – 56 proc. Polek stara się udowodnić, że jest wystarczająco dobra w tym, czym się zajmuje. Ponad połowa (53 proc.) czuje także presję związaną ze swoim wyglądem. Może mieć to bezpośredni związek z tym, że często porównują się z innymi kobietami – przyznaje się do tego aż 47 proc. respondentek. Wysokie oczekiwania badane narzucają sobie również w domu. Połowa matek czuje presję związaną z byciem dobrym rodzicem. Ponadto 43 proc. kobiet będących w związku odczuwa presję bycia dobrą partnerką.

Jagody goji mogą chronić przed utratą wzroku

Regularne spożywanie małych porcji suszonych jagód goji może chronić przed związanym z wiekiem zwyrodnieniem plamki żółtej, czyli główną przyczyną...

zobacz więcej

Swoje piętno na samopoczuciu Polek i tej rosnącej presji odcisnęła również wciąż trwająca pandemia, której skutki Polki wyraźnie odczuły. Niemal co trzecia z badanych czuje się bardziej zmęczona i przytłoczona niż wcześniej. 23 proc. kobiet towarzyszy także samotność związana z ograniczeniem spotkań i wyjść z domu. U niektórych zmiany nastąpiły również na polu zawodowym. 12 proc. badanych zmieniło pracę, a 5 proc. ją straciło. Część Polek (6 proc.) musiało także odłożyć na bok karierę, aby zająć się dziećmi – zorganizować im czas wolny oraz pomóc w nauce zdalnej.

Może to właśnie dobry czas, aby nieco poluzować tę coraz mocniej dokręcaną śrubę? Zachęca do tego Magdalena Popek. „Obniżenie wyśrubowanych oczekiwań wcale nie sprawi, że będziemy się mniej starać. Pozwoli za to pełnić swoje role z większą uważnością, spokojem i obniżoną presją, a co za tym idzie – z większą radością” – przekonuje psycholożka. Na szczęście, jak zapewniają same badane, mimo natłoku zadań, połowa codziennie znajduje czas dla siebie, oddając się ulubionej lekturze, relaksując się przed telewizorem, w domowym spa lub pielęgnując swoje hobby.

W „luzowaniu” śruby pomocny może okazać się też równy podział obowiązków, co do czego Polki i Polacy są zgodni. W praktyce jednak jedynie 36 proc. kobiet uważa, że ma tyle samo obowiązków co mężczyźni, dla porównania taką opinię wyraziło 6 na 10 pytanych panów. Na tę rozbieżność wciąż mają wpływ pewne zakorzenione stereotypy. Dwie trzecie panów jest zdania, że istnieją rzeczy, które przypisane są kobietom i tak powinno pozostać. Oprócz malowania się jest to dbanie o dom czy opieka nad dziećmi. Z tym stereotypem zgadza się jedynie 41 proc. pań.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej