RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dwudniowe rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy w Wiśle. Podano szczegóły

Andrzej Duda i Wołodymir Zełenski (z lewej) ostatni raz spotkali się w grudniu 2021 roku (fot. PAP/Leszek Szymański)
Andrzej Duda i Wołodymir Zełenski (z lewej) ostatni raz spotkali się w grudniu 2021 roku (fot. PAP/Leszek Szymański)

Sytuacja bezpieczeństwa w regionie będzie tematem konsultacji prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, które odbędą się w czwartek i piątek w Wiśle – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Wśród poruszanych kwestii będzie widmo rosyjskiej inwazji.

„Nord Stream 2 to przygotowanie do wojny”. Niemiecka prasa ostro o planach Putina

Podczas gdy Kijów nadal liczy na „dialog” z Berlinem w sprawie dostaw uzbrojenia, w obliczu rosyjskie agresji szefowa niemieckiego MSZ jasno...

zobacz więcej

Szef Biura Polityki Międzynarodowej poinformował, że pod koniec tygodnia – w czwartek i piątek – w Wiśle odbędą się konsultacje między prezydentami Ukrainy i Polski Andrzejem Dudą i Wołodymyrem Zełenskim. Jak przekazał, tematem konsultacji będzie szeroko pojęta sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie i zagrożenia płynące ze strony Rosji.

Rosyjskie wojska u granic Ukrainy


Agencja Reutera przypomina, że w ostatnim czasie Rosja zgromadziła ponad 100 tys. żołnierzy przy swej granicy z Ukrainą. W związku z tym obawy wyraziły Stany Zjednoczone; twierdzą, że Rosja przygotowuje inwazję na Ukrainę, jeżeli środkami dyplomatycznymi Kreml nie zdoła osiągnąć swoich celów.

Rosja zaprzecza planom ataku na sąsiada, niemniej zastrzega, że może podjąć bliżej nieokreśloną wojskowa akcję w przypadku niespełnienia jej żądań – przypomina Agencja Reutera.

Poprzednie spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy odbyło się 20 grudnia 2021 r. w miejscowości Huta na zachodzie Ukrainy w formacie Trójkąta Lubelskiego – z udziałem prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy. Podczas szczytu podpisano wspólną deklarację prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego, w której m.in. podsumowano 30 lat stosunków między państwami i wezwano społeczność międzynarodową do zdecydowanej postawy wobec Rosji.

Zobacz także: Nie będzie dostaw broni dla Kijowa. „Trudna wizyta” szefowej niemieckiego MSZ na Ukrainie
teraz odtwarzane
Wizyta szefowej niemieckiego MSZ na Ukrainie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej