RAPORT

Wojna na Ukrainie

Poczta Polska upamiętniła Grupę Ładosia. Znaczek przedstawia zdjęcie

Znaczek przygotowała Poczta Polska we współpracy z MSZ (fot. PAP/Albert Zawada)
Znaczek przygotowała Poczta Polska we współpracy z MSZ (fot. PAP/Albert Zawada)

Koloryzowane zdjęcie Aleksandra Ładosia oraz nazwiska jego współpracowników znalazły się na znaczku upamiętniającym Grupę Ładosia, który przygotowała Poczta Polska we współpracy z MSZ. Historia Grupy Ładosia jest niczym z filmu sensacyjnego – podkreślił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Instytut Pileckiego podał prawdziwą datę urodzenia Aleksandra Ładosia

Instytut Pileckiego ustalił prawdziwą datę urodzenia Aleksandra Ładosia, polskiego dyplomaty, lidera tzw. Grupy Ładosia, która ratowała Żydów,...

zobacz więcej

W prezentacji znaczka w resorcie spraw zagranicznych wziął udział m.in. Szynkowski vel Sęk, prezes Poczty Polskiej SA Tomasz Zdzikot, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, przedstawiciele Instytutu Pileckiego oraz zagranicznych placówek dyplomatycznych w Polsce. Prezentacja znaczka była połączona z finisażem wystawy Instytutu Pileckiego „Paszporty Życia”.

Szynkowski vel Sęk zwrócił uwagę, że początek odkrycia fenomenalnej historii Grupy Ładosia to inicjatywa b. ambasadora w Szwajcarii, ministra Kumocha. Według wiceszefa MSZ, szacuje się, że dzięki działalności Grupy Ładosia uratowano co najmniej tysiąc osób. – Współpraca z Pocztą Polską to nie jest pierwszy projekt, współpracujemy od dawna, upamiętniliśmy wiele istotnych rocznic i osób dla polskiej polityki zagranicznej – powiedział wiceminister.

„Najlepszy typ dyplomaty, największego kalibru”


Jak dodał, znaczek upamiętniający Grupę Ładosia powstał z inspiracji MSZ, ale Poczta Polska od razu zadeklarowała chęć współpracy i zaproponowała bardzo ciekawy projekt graficzny znaczka. – Liczę, że będzie on przyczynkiem do tego, żeby szersza publiczność dowiedziała się o tej historii jak z filmu sensacyjnego, która wydarzyła się naprawdę i była udziałem polskich dyplomatów – powiedział Szynkowski vel Sęk.

Jakub Kumoch dodał, że Aleksander Ładoś reprezentował „najlepszy typ dyplomaty, największego kalibru”. – To są ludzie, którzy nie czekają na instrukcje z rządu, nie czekają na polecenia, tylko działają sami definiując, jeśli wymaga tego racja stanu, interes narodowy. Rozpoczął swoją akcję bez żadnej zgody rządu, tę zgodę otrzymał po jej rozpoczęciu, post factum – przypomniał Kumoch.

Były dyrektor w Jad Waszem: Ładoś zasługuje na tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata

Aleksander Ładoś, współtwórca akcji paszportowej ratującej Żydów przed Zagładą, zasługuje na tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata – oświadczył...

zobacz więcej

Na uroczystości w MSZ poinformowano także, iż w resorcie tworzona jest grupa robocza, która zajmie się zbadaniem w archiwach resortów spraw zagranicznych innych krajów dokumentów dot. polskich dyplomatów ratujących Żydów w okresie II wojny światowej. – Już wiemy, że podobne grupy dyplomatów działały w Japonii, Turcji, prowadzone są w tej chwili badania, żeby odkryć tę - jak wiele wskazuje – systemową politykę polskiego rządu na uchodźstwie – powiedział Szynkowski vel Sęk.

Znaczek powstał w nakładzie 144 tys. egzemplarzy


Tomasz Zdzikot podkreślił, że częścią misji Poczty jest przypominanie o ważnych wydarzeniach i ludziach w historii Polski. Dodał, że dzieje Grupy Ładosia to opowieść o ratowaniu życia i dzięki niej wielu ludzi przeżyło wojnę i uniknęło zagłady. – Postać (Aleksandra Ładosia) jest wyjątkowa, możemy być z niej wszyscy dumni, warto przypominać o takich ludziach – powiedział Zdzikot.

Przekazał, że znaczek powstał w nakładzie 144 tys. egzemplarzy i będzie można go nabyć w placówkach Poczty Polskiej. Na znaczku projektu Agnieszki Sancewicz widnieje koloryzowane artystycznie zdjęcie portretowe lidera grupy - Aleksandra Ładosia. W górnym prawym rogu umieszczono polskie barwy narodowe, a wzdłuż prawej krawędzi znalazła się nazwa emisji. Na znaczku widnieją też nazwiska pozostałych członków ścisłego kierownictwa tej nieformalnej grupy.

Aleksander Ładoś był polskim dyplomatą w Bernie, który podczas II wojny światowej stanął na czele siatki polskich dyplomatów i żydowskich działaczy. W konspiracji, z narażeniem własnego życia, wydawali oni Żydom w Polsce fałszywe paszporty dla udokumentowania przez ich posiadaczy rzekomego obywatelstwa Paragwaju, Hondurasu, Haiti lub Peru.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej