RAPORT

Wojna na Ukrainie

W tym kraju częściej zabijają kobiety. Dziesiątki ofiar rocznie

W latach 2010-20 zabito 319 kobiet – wynika z raportu na zlecenie austriackiego rządu (fot. Andreas Gebert/Getty Images)
W latach 2010-20 zabito 319 kobiet – wynika z raportu na zlecenie austriackiego rządu (fot. Andreas Gebert/Getty Images)

W 2021 r. w Austrii ofiarami zabójstw częściej padały kobiety niż mężczyźni, to rzadkość w Unii Europejskiej. W latach 2010-20 zginęło 319 kobiet, a zabójcami większości z nich byli ich obecni lub byli partnerzy. Przez Austrię przechodzi fala kobietobójstwa – pisze agencja AFP.

Makabryczna śmierć aktorki. Zastrzelili ją, gdy czekała na syna

Meksykańska aktorka i piosenkarka Tania Mendez została zastrzelona przed obiektem sportowym, gdzie czekała na 11-letniego syna. Organizacje praw...

zobacz więcej

Liczba zabitych kobiet w stosunku do wszystkich ofiar zabójstw należy w Austrii do najwyższych w całej UE – wynika ze statystyk Eurostatu.

Co roku mordowanych jest ponad 30 kobiet


W 2021 r. ofiarami zabójstw padło 31 kobiet; w latach 2010-20 zabito 319 kobiet – informuje raport zamówiony przez rząd w Wiedniu.

W spokojnej i relatywnie bezpiecznej Austrii zabójstwa kobiet stają się tematem obecnym w debacie publicznej dopiero po szczególnie nikczemnych zbrodniach – komentuje agencja AFP.

Jako przykład podaje śmierć 35-letniej kobiety, którą w marcu zeszłego roku zaatakował były chłopak; była przez niego duszona kablem, a później została podpalona żywcem. Zmarła miesiąc później w szpitalu z powodu odniesionych ran. W listopadzie 2021 r. przy jednym z urzędów pozostawiono umierającą kobietę, która została pobita na śmierć kijem bejsbolowym – relacjonuje inny przypadek Badhofer.

Porównanie liczby zabójstw w Rosji i Brazylii

Przewoził ciało żony w bagażniku. Dzieci siedziały na tylnym siedzeniu

Francuska policja dokonała makabrycznego odkrycia w pobliżu jeziora Annecy na wschodzie kraju. Po zatrzymaniu samochodu, żandarmi znaleźli w...

zobacz więcej

Procentowo w Austrii zabijanych jest o wiele mniej kobiet niż w Rosji czy Brazylii, które przodują w tych statystykach, ale skala przemocy wobec kobiet w kraju o ugruntowanym porządku prawnym, z siecią wsparcia, jest niezrozumiała – mówi kierująca największą siecią schronisk dla kobiet Mariea Roesselhumer.

Wytłumaczenia agencja AFP doszukuje się w tym, że w tradycyjnie katolickiej Austrii wiele kobiet nie pracuje lub pracuje dorywczo, przez co nie może sobie pozwolić na opuszczenie przemocowego partnera. Kobiety w Austrii zarabiają 20 proc. mniej niż mężczyźni i różnica w płacach między płciami należy do najwyższych w UE – dodaje agencja.

Wkrótce po rozpoczęciu nowego roku 2022 r. kolejna kobieta padła ofiarą zabójstwa; jej mąż zabił ją strzałem w głowę – informuje AFP.

Zobacz także: Plaga zabójstw kobiet we Francji. Pomóc mają elektroniczne bransoletki

teraz odtwarzane
Elektroniczne bransoletki mają zapobiec przemocy we Francji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej