RAPORT

Wojna na Ukrainie

O ile szczepienie zmniejsza śmiertelność? Specjalista wyjaśnia

Szczepienie przeciwko COVID-19 zmniejsza śmiertelność wśród zakażonych (fot. Vladimir Gerdo\TASS via Getty Images)
Szczepienie przeciwko COVID-19 zmniejsza śmiertelność wśród zakażonych (fot. Vladimir Gerdo\TASS via Getty Images)

Szczepienie przeciwko COVID-19 zmniejsza śmiertelność 9 razy po pełnym zaszczepieniu i 48 razy po dawce przypominającej w porównaniu do osób niezaszczepionych – przekonuje kierownik Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie prof. Wojciech Szczeklik.

Kwarantanna zostanie skrócona? Nowe informacje z MZ

Pracujemy nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny i nad wprowadzeniem możliwości testowania na Covid w aptekach. Wkrótce będziemy o tym...

zobacz więcej

Z danych napływających z różnych krajów wynika, że szczepienie przeciwko COVID-19 zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu tej choroby, w tym hospitalizacji i zgonu. Chroni również przed skutkami zakażenia wariantem Omikron.

Prof. Wojciech Szczeklik, powołując się na dane Our World in Data dotyczące Szwajcarii z 1 stycznia 2022 r., podkreśla, że szczepienie przeciwko COVID-19 w porównaniu do osób niezaszczepionych zmniejsza śmiertelność 9 razy po pełnym zaszczepieniu i 48 razy po dawce przypominającej (booster). Dane te dotyczą wszystkich grup wiekowych z uwzględnieniem liczebności grup.

„Z danymi raczej nie można dyskutować”


Wynika z nich, że wśród osób niezaszczepionych było 13,06 zgonów z powodu COVID-19 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Wśród zaszczepionych dwoma dawkami przypadków śmiertelnych było 1,44 (9 razy mniej), a u tych pacjentów, którzy otrzymali także dawkę przypominającą – 0,27 (48 razy mniej). „Z tymi danymi raczej nie można dyskutować” – przekonuje na Twitterze specjalista.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej