RAPORT

Wojna na Ukrainie

2 tys. chomików do wybicia. Mogą przenosić koronawirusa

Import zwierząt został wstrzymany (fot. Shutterstock/Mary Swift)
Import zwierząt został wstrzymany (fot. Shutterstock/Mary Swift)

Około 2 tys. chomików zostanie uśmierconych w Hongkongu po tym, jak się okazało, że mogą przenosić koronawirus na człowieka. Import tych zwierząt został wstrzymany. Władze zalecają, by nie całować gryzoni.

Nie żyje czeska piosenkarka. Zakaziła się koronawirusem specjalnie

Czeska wokalistka Hana Horka zmarła z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19 – donoszą czeskie media. Piosenkarka nie była zaszczepiona i zakaziła się...

zobacz więcej

Bloomberg podaje, że w poniedziałek w jednym ze sklepów zoologicznych u 12 chomików importowanych z Holandii potwierdzono zakażenie wariantem Delta koronawirusa.

Wcześniej test dał dodatni wynik u pracownika sklepu. Próbki z magazynu sklepu w innej części miasta również wykazały obecność wirusa u gryzoni.

Władze Hongkongu podejrzewając, że importowane chomiki mogą rozprzestrzeniać Covid-19 i zarażać nim ludzi, nakazały ubój tysięcy zwierząt, zamknął wszystkie sklepy zoologiczne i skierowały ponad 100 odwiedzających sklep zoologiczny na kwarantannę, by uniemożliwić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Każdy mieszkaniec, który kupił to zwierzę po 22 grudnia, zostanie poddany testom na obecność Covid-19 i zobowiązany do kwarantanny do czasu otrzymania negatywnego wyniku. Właściciele tych zwierząt muszą je zwrócić, gryzonie zostaną uśmiercone.

Władze Hongkongu dodały, że sprzedaż i import gryzoni do miasta zostają wstrzymane.

Setki próbek pobrano również od innych zwierząt, w tym królików i szynszyli, ale do tej pory tylko testowane chomiki były zainfekowane.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej