RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kwarantanna zostanie skrócona? Nowe informacje z MZ

„Krótszy jest okres, w którym zakażamy i chorujemy” (fot. Shutterstock/Luca Lorenzelli)
„Krótszy jest okres, w którym zakażamy i chorujemy” (fot. Shutterstock/Luca Lorenzelli)

Pracujemy nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny i nad wprowadzeniem możliwości testowania na Covid w aptekach. Wkrótce będziemy o tym informować – przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Kanada: Lek przeciw COVID-19 dopuszczony do stosowania w domu

Kanadyjskie ministerstwo zdrowia dopuściło do użytku pierwszy lek przeciw COVID-19, który może być stosowany w domu po przepisaniu przez lekarza –...

zobacz więcej

Rzecznik MZ na konferencji prasowej przekazał, że przed południem zakończyło się cykliczne spotkanie przedstawicieli resortu z wojewodami. Na tym spotkaniu – jak mówił – omawiana była aktualna sytuacja epidemiczna, stan łóżek covidowych, a także planowane zmiany w przepisach m.in. tych o izolacji i kwarantanny.

Andrusiewicz poinformował, że w tej chwili przygotowywane jest rozszerzenie bazy łóżkowej do 40 tys. Zaznaczył jednak, że będzie to zależne od sytuacji epidemicznej w poszczególnych regionach. Zapewnił też, że obecnie nie ma zgłaszanych problemów z dostawami tlenu.

Rzecznik przekazał, że trwają prace nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny. – Bierzemy pod uwagę wskazania ekspertów mówiące o tym, że okres między zakażeniem a pierwszymi objawami, czyli okres inkubacji wirusa, jest bardzo krótki, krótszy jest więc okres, w którym zakażamy i chorujemy, dlatego planujmy skrócić okres kwarantanny i izolacji, co m.in. przyspieszy powrót medyków do pracy – zapowiedział Andrusiewicz.

Koronawirus – raport z 18 stycznia 2022. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus w Polsce. We wtorek 18 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 652 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby...

zobacz więcej

Przypomniał, że na problemy kadrowe pozytywny wpływ ma mieć m.in. delegowanie studentów przez uczelnie medyczne i ułatwienie wykonywania pracy w Polsce lekarzom z Białorusi i Ukrainy.

Rzecznik poinformował, że rozważane jest też wprowadzenie możliwości wykonywania testów w aptekach.

– Oczywiście miałoby się to odbywać przy zachowaniu standardów epidemiologicznych. To nie jest tak, że w aptece, w której jest jedno okienko i kumulują się chorzy, jeszcze ktoś dodatkowo będzie prowadził testy. Ale w aptekach, gdzie takie możliwości są, mógłby być punkt szybkiego wymazu i nad tym teraz pracujemy – zapowiedział.

Dodał, że do wprowadzenia takiego rozwiązania przygotowuje się także Naczelna Izba Aptekarska. – W ten sposób zwiększamy możliwości testowania w naszym kraju – podkreślił. Poinformował, że konkretne propozycje zostaną zaprezentowane w najbliższych tygodniach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej